Chrześcijański look na feminizm

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 14:00
Co ma wspólnego chrześcijaństwo z feminizmem? O tym czy jest coś, co je łączy i gdzie występują różnice nie do pogodzenia, można będzie porozmawiać na IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej.
Audio
  • Chrześcijański look na feminizm
  • IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej - materiał Kamila Jasieńskiego.

Od 27-30 września 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie pod hasłem "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei" odbędzie się IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Dotychczasowe kongresy, zainicjowane i kształtowane przez śp. abp. Józefa Życińskiego, jako forum dialogu myśli chrześcijańskiej z kulturą współczesną, wpisywały się na listę ważnych wydarzeń o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także międzynarodowym. W tym roku też nie zabraknie spotkań, rozmów i debat. Jedna z nich odbędzie się pod tytułem "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Feminizm nowy - czyli jaki?".

- Myślę że ruch feministyczny nabiera charakteru ideologicznego i w tym sensie zmiany w feminizmie są niekorzystne z punktu widzenia kościoła. Feminizm coraz bardziej definiuje się stroną, która jest w opozycji do myśli chrześcijańskiej - mówi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny czasopisma "Więź". -  Z drugiej strony może to tylko przypadłość i należy zdrapać tę powłoczkę, doszukać się czegoś głębszego - o tym będziemy w tej debacie rozmawiać - dodaje.

Zbigniew Nosowski przypomina również, że już Jan Paweł II postulował dostrzeżenie tego, co słuszne w feminizmie. Tak jak feministki mówił o potrzebie zauważenia rozmaitych form dyskryminacji, a czasem prześladowania kobiet. - Jan Paweł II postulował rozdzielenie tego, od całego sztafażu ideologicznego, który prawa kobiet utożsamia z wolnością do aborcji - mówi Nosowski - z załączonej audycji "Stacji Kultura" dowiesz się więcej na ten temat. 

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kamila Jasieńskiego z audycji "W cztery oczy" o wydarzeniach IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Polskie Radio objęło IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej swoim patronatem.


(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agresja ma płeć: jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:02
Wśród zwierząt samice częściej atakują inne samice niż samców. U ludzi jest podobnie. Męska agresja jest, zdaniem eksperta Czwórki, ukierunkowana przeciwko systemowi, wspólnemu wrogowi, a kobieca – wobec innych kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być kreatywną panią domu?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 22:57
W audycji W dobrych zawodach rozmawiamy o tym, jakie cechy i umiejętności powinna posiadać Żona. Jak z satysfakcją kobiety mogą realizować się w tej roli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

5. Festiwal No Women No Art

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 08:00
"Nie ma sztuki bez kobiet" - to jedyne motto imprezy, która od 5 lat prezentuje tylko artystki i ich dzieła. Na tym kończą się jej ograniczenia.
rozwiń zwiń