"Nie ma dziś mody na książki kucharskie"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 19:00
Trudno byłoby przebrnąć przez świąteczne gotowanie bez książek kucharskich. – Przygotowujemy wówczas mnóstwo potraw, których na co dzień, przez cały rok, nie mamy okazji robić, np. mięs, czy wypieków – mówi Laura Osęka w Czwórce.
Audio

Zdaniem Laury Osęki, blogerki kulinarnej, kobiety, która o gotowaniu wie (prawie) wszystko, a także właścicielki "Books for Cooks", czyli ksiągarni z książkami o tej tematyce, na polskim rynku jest niedobór świątecznych publikacji kucharskich. – Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, a ta sytuacja dotyczy to zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów – mówi gość Czwórki. – Pojawiają się najczęściej "zbiory" przepisów jednego autora z jego poprzednich publikacji. Niestety nie ma mody na książki kucharskie.

Osęka uważa jednak, że warto sięgać zarówno po stare, wysłużone publikacje, z których pomocy korzystały jeszcze nasze babcie, jak i po najnowsze pozycje. – Te ostatnie uczą nowych technik, jak na przykład gotowanie w metodzie próżniowej. Mamy tam też piękne zdjęcia i nowe połączenia smaków – mówi blogerka. – Tak naprawdę zresztą to wynalazki z XIX wieku, tylko, że w okresie "siermiężnym" w Polsce to wszystko gdzieś zaginęło.

Jak opowiada Osęka, dziś powraca się do dawnych tradycji. – Mamy rozmaitość wszystkiego, a rynek jest otwarty, więc możemy korzystać i uczyć się nowych rzeczy – mówi gość Czwórki.

Posłuchaj nagrania całego wywiadu z Laurą Osęką z audycji "Stacja Kultura".

Laura
Laura Osęka w studiu Czwórki

(kd)

Czytaj także

Nie noś karpia w siatce. Z lodu będzie smaczniejszy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 16:32
"Oszczędź karpiom cierpienia - kupuj je z lodu" - pod takim hasłem Klub Gaja, jak co roku, przekonuje nas by na święta nie kupować żywych ryb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choinka może być nielegalna. Karp też!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:59
Przed świętami biznes choinkowy kwitnie. Handlarze sprzedają także żywe karpie, które najczęściej trzymane są w nieludzkich warunkach. Oto mały poradnik, który pozwoli wam znaleźć właściwą choinkę i kupić karpia, który nie był wcześniej poddawany torturom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołownia: Boże Narodzenie to nie tylko tradycja

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 11:57
Zdaniem wielu Polaków istota Bożego Narodzenia zawarta jest bardziej w tradycji niż samej religii. - To tzw. chrześcijaństwo kulturowe, czyli rytualne, odklejone od tego, czym chrześcijaństwo w istocie powinno być, czyli relacji z Bogiem - tłumaczy Szymon Hołownia.
rozwiń zwiń