Choinka może być nielegalna. Karp też!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:59
Przed świętami biznes choinkowy kwitnie. Handlarze sprzedają także żywe karpie, które najczęściej trzymane są w nieludzkich warunkach. Oto mały poradnik, który pozwoli wam znaleźć właściwą choinkę i kupić karpia, który nie był wcześniej poddawany torturom.
Audio

– Choinki wycinane legalnie mają certyfikaty, tzw. FSC – tłumaczy Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska. – Wtedy mamy pewność, że choinka była właściwie hodowana.

Tymczasem biznes choinkowy przed świętami rozwija się prężnie, a strażnicy przyrody mają pełne ręce roboty, bo kontrolują zarówno targowiska, jak i same lasy. – Sprawdzamy place, na których sprzedaje się choinki, zakątki lasu, które są mało dostępne, a jednocześnie blisko drogi – wymienia Zbigniew Gryzło z Małopolskiego Nadleśnictwa Nawojowa. – Istotnym problemem są również gałęzie jodeł, z których robi się stroiki. Jeśli ktoś obłamie je od podstawy aż do wierzchołka, to drzewo już nie przeżyje.

Choinki można kupić "z pierwszej ręki", czyli na przykład w nadleśnictwie. Wówczas pewność, że nasze drzewko będzie legalne, jest większa. Zdaniem ekspertów warto zainwestować w żywe drzewo, a nie zadowalać się plastikowym odpowiednikiem. Sztuczne choinki bowiem, po wyrzuceniu na śmietnik, rozkładają się nawet 400 lat. Najbezpieczniej więc zainwestować w… drzewko doniczkowe.

Jak dbać o drzewko, zasadzone w doniczce i jak sprawić, by bez problemu zaaklimatyzowało się po świętach z powrotem w naturalnym środowisku? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj materiału reporterskiego Anny Depczyńskiej. Dowiedz się także, czy warto zainwestować w żywego karpia i jak znaleźć legalne hodowle tej ryby. Kliknij w załączone pliki dźwiękowe. 

(kd)

Czytaj także

Bożonarodzeniowe jarmarki mrugają kolorami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 16:00
W "Śniadaniu Europejskim" zabraliśmy was na przedświąteczne zakupy do rożnych miast europejskich. Posłuchaj nagrania audycji!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne prezentowe zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 18:00
W sobotnim "Bed & Breakfast" rozmawialiśmy o zwyczajach dotyczących dawania i przyjmowania prezentów, w różnych częściach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile płacimy z świąteczne światełka?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:00
W najbliższym "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy ile lampek jest potrzebnych, by rozświetlić miejskie ulice, a także ile to kosztuje.
rozwiń zwiń