Opowieść o mieście, w którym nie ma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 07:00
Ma 34 lata i jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. 3 lata temu Karolina Breguła ukończyła Łódzką Filmówkę, teraz do Łodzi powraca z wystawą "Centrum Wszystkiego" w Atlasie Sztuki.
Audio
  • Gość czwórki, Karolina Breguła oprowadza po swojej wystawie w Atlasie sztuki w Łodzi

 - Na wystawie prezentuję dwie widoczne na pierwszy rzut oka i jedna ukrytą pracę - rozpoczyna oprowadzanie po wystawie autorka projektu. - Po wejściu do galerii najpierw natykamy się na ogromne czarne drzwi. Kiedy je przekroczymy znajdziemy się w sali projekcyjnej, gdzie pokazuję film "Fire-Followers". Pracowałam nad nim ponad rok i gdybym miała w skrócie opowiedzieć o czym jest, to chyba powiedziałabym, ze jest to zrealizowana w dokumentalnej stylistyce fabularna opowieść o mieście, które postanowiło zrezygnować ze sztuki.
Film został wyprodukowany przez touchFILMS i Atlas Sztuki, a jego premiera odbyła się w dzień wernisażu: - "Fire-Followers" jest filmem o sztuce i tym, czym się ona karmi - kontynuuje swą opowieść artystka. - Ale nie jest to efekt mrocznych przemyśleń albo skrajnego pesymizmu, a jedynie refleksja nad współczesnością.   

Karolina
Karolina Breguła z prowadzącymi "Stację Kultura"

Drugą prezentowaną w Atlasie Sztuki instalacją Breguły są "Formy Przestrzenne" poświęcone relacjom pomiędzy rzeźbą a katastrofa.  Artystka zaprosiła naukowców różnych dyscyplin do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej konferencji poświęconej formom przestrzennym w obliczu katastrofy. Spotkanie odbyło się w grudniu w Elblagu, w ramach projektu "Przebudzenie – przed końcem świata" organizowanego przez CS Galerię EL. Więcej o tym oraz o ukrytej w Atlasie Sztuki trzeciej pracy Karoliny Breguły dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".
Karolina Breguła "Centrum Wszystkiego"; wystawa potrwa do 24 lutego 2013 roku. zaprasza na nią Atlas Sztuki w Łodzi.
kul

Czytaj także

Przystanek w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:32
Na co dzień wykłada w łódzkiej ASP, a po godzinach fotografuje polskie przystanki. W warszawskiej Kordegardzie można oglądać efekty artystycznych działań Macieja Rawluka i odkryć różne oblicza lokalnych stylistyk projektowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Picasso, Kandinsky, Klee w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 18:00
W najbliższej audycji "Kontrkultura" zaprosimy Was na wystawę "Korespondencje", która już wkrótce w Muzeum Sztuki w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tasha's World i polskie akcenty na Eurosonic

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:25
Dla fanów muzyki i organizatorów imprez początek roku to dwa istotne wydarzenia: ogłoszenie listy BBC New Sound oraz festiwal Eurosonic. Tę pierwszą poznaliśmy w pierwszym tygodniu stycznia, a festiwal zakończył się w miniony weekend.
rozwiń zwiń