"Czarne gwiazdy" Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 16:00
Ryszard Kapuściński miał niebywałą okazję obserwowania procesów pierwszego okresu dekolonizacji. Książka "Gdyby cała Afryka..." to niezwykłe świadectwo tamtego czasu. Wciąż aktualne.
Audio
  • Bożena Dudko opowiada o początkach kariery Ryszarda Kapuścińskiego (Stacja Kultura/ Czwórka).
Ryszard Kapuściński. Warszawa, kwiecień 1976 rok
Ryszard Kapuściński. Warszawa, kwiecień 1976 rok Foto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

- Po jej wznowieniu postanowiliśmy przypomnieć również "Czarną gwiazdę" – pierwszą afrykańską książkę Ryszarda Kapuścińskiego - mówi Bożena Dudko, dziennikarka i sekretarz jury nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
"Czarna gwiazda" to zbiór siedemnastu reportaży z lat 1960 -1962 i początek kariery Ryszarda Kapuścińskiego, który na początku lat 60. pracował w redakcji "Polityki". Jego teksty z Ghany regularnie powijały się w tygodniku.
- Kapuściński pisał jak nikt w tamtych czasach. Już w tych pierwszych tekstach widać przebłyski wielkiego talentu - opowiada Bożena Dudko.
Wznowione po pięćdziesięciu latach wydanie, zostało wzbogacone o przypisy wybitnych naukowców, a także zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego, które nigdy wcześniej nie były publikowane
- Afrykaniści od lat korzystają z tej książki. Ona wciąż jest aktualna. Wielka szkoda, że teraz kiedy dzieje się tyle, jego nie ma. Ciekawe, jak jego diagnozy wyglądałyby dzisiaj - zastanawia się gość "Stacji Kultura".

jl

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – po stronie ubogich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:20
- Kapuściński to była ta szkoła dziennikarska, która kazała "podchodzić blisko", żyć życiem ludzi, których opisywał – mówi Mirosław Ikonowicz, autor książki "Hombre Kapuściński".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
rozwiń zwiń