Papusza - kobieta pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 16:48
W piątkowej "Stacji Kultura" opowieść o wyjątkowej kobiecie, Papuszy. W studiu pojawią się aktorzy, którzy wystąpili w najnowszym filmie duetu Joanna-Kos Krauze i Krzysztof Krauze: Antoni Pawlicki i Zbigniew Waleryś.
Jowita Budnik i  Antoni Pawlicki. Kadr z filmu Papusza. Scenariusz i reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Jowita Budnik i Antoni Pawlicki. Kadr z filmu "Papusza". Scenariusz i reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof KrauzeFoto: mat. promocyjne/K.Ptak, W.Staron

Zycie Papuszy, bo o niej mowa, składało się z paradoksów. Według romskich standardów była kobietą wyzwoloną - samodzielnie nauczyła się czytać i pisać - ale nie uchylała się od obowiązków nałożonych przez tabor.

Chociaż nie kochała swojego znacznie starszego męża i nie raz wdawała się z nim w słowne zapasy, nigdy nie kwestionowała jego patriarchalnej władzy. Wreszcie twórczość Papuszy, choć jest peanem na cześć Cyganów i ich stylu życia, ostatecznie stała się przyczyną wykluczenia poetki ze społeczności.

Na rozmowę z Antonim Pawlickim i Zbigniewem Walerysiem zapraszamy do "Stacji Kultura" w piątek, 15 listopada, już po godz. 11.00.

Czytaj także

Maria Seweryn: warto nauczyć się odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:15
Wielu mówi o niej, że "wprowadziła nową jakość" na polską scenę teatralną. Maria Seweryn przyznaje, że dopiero od niedawna stara się zwolnić szalone dotychczas tempo życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół "Mazowsze" przyciąga młodych ludzi jak magnes

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:00
Legendarny, a w niektórych kręgach wręcz kultowy, zespół pieśni i tańca "Mazowsze" świętuje właśnie swoje 65-lecie. - Myślę, że warto robić to, co robimy, parafrazując Jurka Owsiaka, do końca świata i o jeden dzień dłużej - mówi dyrektor grupy, Włodzimierz Izban.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kamienie na szaniec" - film, o którym trudno będzie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:00
Choć film "Kamienie na szaniec" jeszcze nie powstał, już mówi się o nim dużo i dobrze. - Praca na planie nie była łatwa, ani lekka - mówią zgodnie młodzi aktorzy Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, wcielający się w postaci "Rudego" i "Zośki".
rozwiń zwiń