Joanna Orleańska o "Ostatnim piętrze": kameralne kino oparte na psychologii

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 14:36
- To film ubrany w formę thrillera, ale tak naprawdę jest to studium doprowadzenia na skraj choroby psychicznej głównego bohatera - tak o filmie "Ostatnie piętro" mówiła w Czwórce aktorka Joanna Orleańska.
Audio
  • Joanna Orleańska o filmie "Ostatnie piętro" (Czwórka/Stacja Kultura)
Joanna Orleańska
Joanna Orleańska Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Zawsze jak wypuszcza się dziecko w świat to mu się kibicuje. Chciałabym, by widzowie dobrze odebrali ten film, który porusza wiele ważnych tematów i jest ciekawym punktem wyjścia do rozmowy o patriotyzmie, sytuacji kobiet w Polsce i o tym co skrywamy pod kołderką - mówiła w radiowej Czwórce Joanna Orleańska.

Aktorka opowiadała w Czwórce, że z filmu "Ostatnie piętro" wyłania się obraz prowincjonalnego miasteczka, w którym żyje na pozór szczęśliwa rodzina.

- Mąż, żona, trójka dzieci, praca. Wszystko wygląda pięknie. Natomiast z perspektywy głównego bohatera, kapitana Wojska Polskiego, dowiadujemy się o przekrętach w wojsku. Kapitan Derczyński zaczyna snuć domysły i podejrzenia, które doprowadzają go wręcz do choroby psychicznej - mówiła Orleańska.

Gość Czwórki tłumaczyła, że oprócz tego, że jest żoną wojskowego i matką trójką dzieci, skrywa pewną tajemnicę i niesie ze sobą poglądy na temat roli kobiety w rodzinie.

- Jestem wychowywana w katolickim domu i uważam, że kobieta ma być przy mężu niezależnie od tego co się wydarzy. A w tym domu wydarzy się dużo złego - mówiła Orleańska o kreacji swojej postaci w filmie.

Aktorka tłumaczyła, że "Ostatnie piętro" to przede wszystkim kameralne kino oparte na psychologii i emocjach.

- Punktem wyjścia w filmie jest postawa kapitana. Jego poglądy są mocno konserwatywno-nacjonalistyczne. One dochodzą do głosu i stanowią zagrożenie dla rodziny i dla niego samego. Kapitan Derczyński zamyka swoją rodzinę w obawie przed tym, że ktoś zagraża jemu i Polsce. On jest przekonany, że musi stać na straży polskości - zaznaczyła Orleańska.

Film "Ostatnie piętro" na ekranach kin pojawi się w piątek 29 listopada.

mr

Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM
Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Seweryn: warto nauczyć się odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:15
Wielu mówi o niej, że "wprowadziła nową jakość" na polską scenę teatralną. Maria Seweryn przyznaje, że dopiero od niedawna stara się zwolnić szalone dotychczas tempo życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kamienie na szaniec" - film, o którym trudno będzie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:00
Choć film "Kamienie na szaniec" jeszcze nie powstał, już mówi się o nim dużo i dobrze. - Praca na planie nie była łatwa, ani lekka - mówią zgodnie młodzi aktorzy Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, wcielający się w postaci "Rudego" i "Zośki".
rozwiń zwiń