Eugeniusz Rudnik. Człowiek, który umie dotykać muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 12:36
Eugeniusz Rudnik tworzył muzyczne kolaże dzięki taśmom nagraniowym i generatorom dźwięku. - To było rewolucyjne. I działo się w studiu Polskiego Radia - Zuzanna Solakiewicz reżyser filmu "15 stron świata".
Audio
  • O życiu i muzyce Eugeniusza Rudnika, a także o filmie "15 stron świata" opowiada Zuzanna Solakiewicz (Czwórka/Stacja Kultura)
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, rok 1974. Eugeniusz Rudnik - kompozytor, inżynier elektronik i reżyser dźwięku, twórca eksperymentalnej muzyki elektronicznej.
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, rok 1974. Eugeniusz Rudnik - kompozytor, inżynier elektronik i reżyser dźwięku, twórca eksperymentalnej muzyki elektronicznej.Foto: PAP- Zygmunt Januszewski

Tworzył w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Z wykształcenia inżynier, pracę w Polskim Radiu znalazł jako technik. Tu eksperymentował i bawił się dźwiękiem, łącząc go z elektroniką. Jak mówi Solakiewicz, wyprzedzał swoje czasy. - Zaczął komponować "na czuja", na zasadzie kolażu sklejał kawałki taśmy magnetofonowej, jakby dźwięk był czymś namacalnym, co można zobaczyć. Do tego dodawał nagrania ludzkiego głosu i dźwięki, generowane elektronicznie - mówiła w rozmowie z Kasią Dydo. - To była spontaniczna twórczość, która w tamtej epoce była czymś zupełnie nowatorskim.

"15 stron świata" to historia Rudnika, przeplatana jego muzyką. Film będzie będzie pokazywany m.in. na festiwalu Docs Against Gravity w Warszawie, a także na festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Solakiewicz zdradziła w Czwórce, jak wraz z bohaterem swojego filmu archiwizowali i kompletowali materiały, a także, jakimi technikami posługiwał się Rudnik tworząc swoje dzieła.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Zuzanna Solakiewicz (dzienikarka, reżyser filmu "15 stron świata)

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 10.30

kd/mg

Czytaj także

Melissa McCracken - maluje piosenki Lennona

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 15:01
Do 15. roku życia myślała, że wszyscy ludzie widzą muzykę w kolorach. Potem odkryła, że jej zdolności są wyjątkowe i zaczęła przelewać swoje wyobrażenia na płótno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Darmowe programy - czy na pewno są nieodpłatne?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 16:00
Z tzw. "darmowych programów" korzysta wielu internautów. We wtorkowe przedpołudnie powiemy, czy rzeczywiście nic nie płacimy za to, co ściągamy z sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rasmentalism o "Wyszli coś zjeść": to była zabawa muzyką

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 11:20
- Robimy to, co chcemy. Gdybyśmy dostosowywali się do potrzeb rynku, nasza muzyka brzmiałaby zupełnie inaczej. Robilibyśmy po prostu płyty na samplach - mówił Ras z Rasmentalism.
rozwiń zwiń