"Park Jurajski" - dinozaury królami popkultury

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 15:00
22 lata temu na kinowy ekran triumfalnie wkroczyły dinozaury. Dziś "Park Jurajski" Stevena Spielberga znajduje się w czołówce najlepszych thrillerów wszech czasów.
Audio
  • "Park Jurajski" - historia inwazji dinozaurów na popkulturę (Czwórka/Stacja Kultura)
W Jurassic World naukowcy tworzą nowy gatunek dinozaura. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli i gad ucieka z parku.
W "Jurassic World" naukowcy tworzą nowy gatunek dinozaura. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli i gad ucieka z parku. Foto: mat. promocyjne

- Pod względem efektów wizualnych obraz Spielberga nadal się broni - mówi krytyk Kuba Popielecki. - Reżyser bardzo ekonomicznie wykorzystał efekty komputerowe i połączył je z efektami praktycznymi. To rozwiązanie obecne jest z resztą w kinie do dziś.

"Park Jurajski" otrzymał trzy Oscary, w tym za najlepsze efekty specjalne i najlepszy dźwięk, oraz statuetkę BAFTA. Film doczekał się kontynuacji. W 1997 roku powstał "Zaginiony świat: Jurassic Park", cztery lata później "Jurassic Park 3". W 2013 na ekrany kin weszła wersja 3D.

12 czerwca odbędzie się premiera "Jurassic World", tym razem w reż. Colina Trevorrova. - Filmowiec oraz obsada aktorska to mogą być czarne konie tego rozdania - uważa ekspert.

***

Przygotował: Mateusz Patyk

Data emisji: 9.06.2015

Godzina emisji: 10.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Stacja Kultura"

kul/mg

Czytaj także

Wolontariat na festiwalu w Gdyni - przepustka do kariery

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:30
Trzeba kochać kino i lubić ludzi - to wystarczy, żeby zostać wolontariuszem 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Co roku jest kilkuset chętnych, a najlepsi, po studiach, dostają pracę w branży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kino w trampkach", czyli filmy dla młodych widzów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 17:40
W "Stacji Kultura" zaprosimy was na wyjątkowy festiwal. W programie najnowsze filmy z całego świata skierowane do młodzieży.
rozwiń zwiń