Maria Skłodowska-Curie. Wybierała to, co istotne

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:45
- Dla mnie najciekawsze było to, jak Skłodowska potrafiła być niezależna. Miała wiarę w to, co ważne i podążała za tym nie rozporaszajac się - mówi Karolina Gruszka, która w rolę noblistki wcieliła się w najnowszym filmie Marie Noëlle.  
Audio
  • "Maria Skłodowska-Curie" - o pracy nad filmem opowiadają Karolina Gruszka i Iza Kuna (Stacja Kultura/Czwórka)
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie poświęconym wybitnej badaczce
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie poświęconym wybitnej badaczceFoto: Grzegorz Hartfiel/Materiały prasowe Kino Świat

Na ekrany polskich kin "Maria Skłodowska-Curie" wchodzi już 3 marca, a u boku Karoliny Gruszki zobaczymy w nim też, m.in., Izę Kunę, która gra jej siostrę Bronisławę oraz Daniela Olbrychskiego w roli Emilie'a Amagata i Piotra Głowackiego jako Alberta Einsteina. - To jest film, który się Marii i nam należał - przekonuje Iza Kuna.

Sprawdź też:
Maria Skłodowska Curie fot. Christian Hartmann 1200.jpg
Poczuj chemię do Skłodowskiej. "Była pasjonatką życia"

Na całym świecie Maria Skłodowska-Curie uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku, dlatego praca nad tą rolą była dla Karoliny Gruszki nie lada wyzwaniem. - Od razu wiedziałam, że ona musi chodzić w specyficzny sposób, że to musi być zamaszysty krok - tłumaczy aktorka. - Na zdjęciach przyglądałam się także opuszkom jej palców i wyobrażałam sobie, jak pracowała w laboratorium. Wyobrażałam sobie ich precyzję i delikatność. Z drugiej strony Skłodowska pracowała bez zabezpieczeń, więc palce miała ciągle poranione - dodaje.

Firm Marie Noëlle to nie tylko biografia pierwszej kobiety, która otrzymała tytuł doktora, a także dwukrotnej noblistki. To portret Marii Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znamy. W audycji Iza Kuna i Karolina Gruszka zdradzają także, niektóre szczegóły jej romansu z Paulem Langevinem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 11.16

jsz/kd

Czytaj także

Radzimir Dębski: w muzyce do "Sztuki kochania" jest kobiecość

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 12:41
Premiera "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" już 27 stycznia, a w "Stacji Kultura" rozmawialiśmy z Radzimirem Dębskim, kompozytorem, dyrygentem i producentem, twórcą muzyki do nowego obrazu Marii Sadowskiej. W czym tkwi siła tego filmu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń