Warszawskie Muzeum Tańca. Historia miasta poprzez ruch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 12:14
Muzeum to projekt prezentujący dorobek pionierów tańca modern w Warszawie z lat 1918 - 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentowali w Czwórce Joanna Stasina i Artur Grabarczyk.
Audio
  • Jak działa i jak będzie się rozwijało Warszawskie Muzeum Tańca? (Stacja Kultura/Czwórka)
Artur Grabarczyk, Joanna Stasina w studiu Czwórki
Artur Grabarczyk, Joanna Stasina w studiu CzwórkiFoto: Michał Piwowarek

Warszawskie Muzeum Tańca to przedsięwzięcie Kolektywu Artystycznego Format Zero, które zachęcić ma mieszkańców Warszawy do odkrywania historii i tożsamości miasta przez pryzmat tańca. - Interesuje nas głównie Warszawa, bo miasto to w XX-leciu międzywojennym było swoistym "sercem tańca w Europie". - To tu działały szkoły tańca, wielu choreografów i tancerzy, słynnych na skalę międzynarodową - tłumaczyła Joanna Stasina. Artur Grabarczyk zaś, jeden z artystów przyznał, że on sam jest jednym z "żywych eksponatów" Warszawskiego Muzeum Tańca. - To ciekawe doświadczenie. Jako artysta na co dzień tworzę pod własną marką, a tu mam trochę inny rodzaj pracy: wcielam się w eksponat. Dodaję oczywiście trochę swojej wizji czy kreacji, ale chodzi o to, by faktycznie odzwierciedlić postać, która tworzyła wiele lat temu - tłumaczył gość Michała Piwowarka.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie tego wyjątkowego Muzeum i jaką rolę w jego powstaniu odegrała żyjąca w ubiegłym stuleciu znana tancerka i choreograf Pola Nireńska? Jak twórcy planują rozwijać swoje przedsięwzięcie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Joanna Stasina (manager) i Artur Grabarczyk (artysta) - Warszawskie Muzeum Tańca

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 10.15

kd/jsz

Czytaj także

Emocje i ruch. Taniec współczesny opuszcza niszę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 17:38
Ruszyła kolejna, piętnasta już edycja festiwalu Ciało/Umysł, który od ponad 20 lat nie tylko wspiera śmiałe propozycje artystyczne, ale także prezentuje zupełnie nowe trendy w choreografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblia w skróconej wersji. "Rzecz o Bogu na wesoło"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:50
- Wzięliśmy na warsztat przypowieści biblijne i potraktowaliśmy je nieco z przymrużeniem oka. Odkąd gramy to przedstawienie, jeszcze sie nie zdarzyło, żeby publiczność nie zanosiła się śmiechem - opowiadają współtwórcy "Biblii w skróconej wersji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt Corners. Sztuka na Dolnym Mieście w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:43
- To już druga edycja Corners of Europe, którą od 2010 roku Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku prowadzi z dziesięcioma partnerami z Europy - tłumaczyła w Czwórce Marta Bednarska, przedstawicielka tejże instytucji. Na czym Cornres dokładnie polega? 
rozwiń zwiń