Fenomen Fangora. Powrót do dzieła sprzed 60 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:30
- Ostatnio fenomen Fangora jest coraz mocniejszy. Fangor interesuje i zachwyca już nie tylko polskich kolekcjonerów, ale i ci, światowej rangi, zwracają naniego uwagę - mówi Katarzyna Wąs, kuratorka wystawy "Fangor: Poza płaszczyzną wizualną". 
Audio
  • Katarzyna Wąs opowiada o wystawie "FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment obrazu Wojciecha Fangora NJ15
Fragment obrazu Wojciecha Fangora "NJ15" Foto: PAP/Photoshot

- Dziś w nocy, w USA, padł kolejny rekord na pracę Wojciecha Fangora. Obraz jego autorstwa został sprzedany za 400 tysięcy dolarów plus premium - mówi Katarzyna Wąs. - Wszystko wskazuje na to, że nie trafił on w ręce polskiego kolekcjonera - dodaje. W obliczu tych faktów nie można przegapić najbliższej wystawy mistrza "Fangor: Poza płaszczyzną wizualną", ktora zostanie otwarta 26 maja. 

- Punktem wyjścia do wystawy jest instalacja "Studium przestrzeni", która powstaław 1958 roku. Była przelomowa dla świata sztuki i fangora - mówi gość Kasi Dydo. - Musimy pamiętać, że do tego momentu obrazy były przedstawiane głównie na ścianach, a jeśli w przestrzeniach to jako pojedyncze obrazy i każdy z nich opowiadał własną historię. - "Studium przestrzeni", które Fangor stworzył we współpracy ze Stanisławem Zamecznikiem było przełomowe - dodaje.

Katarzyna Wąs "Studium przestrzeni" była to pierwsza instalacja przestrzenna, wykorzystująca projekt architektoniczny, wszystkie elementy przestrzeni i 20 obrazów, które miały wchodzić we wzajemne relacje. Widz stawał się integralną częścią tego dzieła sztuki

Nietylko odwołanie do dzieła sprzed 60 lat jest tu wyjątkowe, ale i miejsce ekspozycji - 42 piętra budynku Cosmopolitan. Jak kuratorka poradziła sobie z tą wyjątkową przestrzenią? Jakie prace z prywatnego zbioru Jankilevitsch Collection zostaną zaprezentowane? Jak będzie wyglądała relacja Fangor-Warszawa na tej ekspozycji? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Wąs (kuratorka ekspozycji)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Wilhelm Sasnal: brak reguł jest odświeżający

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:00
- Nie ma kwoty, za którą na pewno nie sprzedałbym swoich prac, bo uważałbym, że jest ona nieprzyzwoita. Przyjmę wszystko, co jest przewartościowaniem - mówi Wilhelm Sasnal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń