Jubileuszowy królik z cylindra. Opowieść o pięknej więzi

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 13:06
- Grzegorz Turnau spektaklem "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" debiutuje jako reżyser - mówi Aleksandra Rembowska, kierownik literacki Teatru Lalka. - Trzeba wiedzieć, że pojawia się tu także w dwóch dodatkowych rolach: autora adaptacji i tekstów oraz piosenek i muzyki - dodaje. 
Audio
  • Aleksandra Rembowska opowiada o spektaklu "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Dingus Falcon

- To spektakl wyjątkowy, bo jest przywołaniem pewnych sympatii i wspomnień dziecięcych, z dzieciństwa Grzegorza Turnaua - mówi gość Kasi Dydo. - On wymienia książkę Ludwika Jerzego Kerna jako jedną z tych, które pamięta i która mocno mu towarzyszyła. Dziś ma do niej duży sentyment - dodaje.

Aleksandra Rembowska W tym spektaklu okazuje się, że nawet przy największych umiejętnościach, nawet tych magicznych, są rzeczy poza naszą kontrolą

"Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" łączy też pewne jubileusze. Pierwsze wydanie opowieści o króliku z ilustracjami Janusza Stannego ukazało się w 1958 roku, w 1948 roku Ludwik Jerzy Kern zadebiutował w "Przekroju". A i Joanna Braun, odpowiedzialna w spektaklu Teatru Lalka za scenografię, projekty kostiumów i lalek, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia artystycznej pracy. 

- Grzegorz Turnau jest kierownikiem muzycznym Teatru Lalka. Przyszedł do nas ze swymi propozycjami i swoimi fascynacjami - mówi Aleksandra Rembowska. - To przedstawienie dla dzieci. Czytelne, w obrazach i warstwie muzycznej. Może być nie tylko baśnią o króliku, który urodził się w cylindrze słynnego na cały świat magika, ale też historią, która jest rozumiana zupełnie inaczej przez dorosłych - dodaje. 

Aleksandra Rembowska Muzyka, jej rytm i piosenki porządkują i organizują ten spektakl. One są wspaniałym wyzwaniem dla aktorskiej interpretacji, dla aktorskiego popisu.

Jak Grzegorz Turnau sprawdza się w roli reżysera? O czym jest ta opowieść? I jakie emocje są obecne w teatrze tuż przed premierą? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Rembowska (Kierownik literacki Teatru Lalka)

Data emisji: 1.06.2018

Godzina emisji: 10.16

pj/kul

Czytaj także

Antoni Scardina: grając, zawsze idę na żywioł

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:05
Antek Scardina, 15-letni aktor dubbingowy, na koncie ma już m.in. role w spektaklu "Piotruś Pan", czy filmie "Twój Vincent". Był też filmowym synem Króla Lwa, poznał Minionki i znany jest z telewizyjnego wokalego show. 6 kwietnia na ekrany polskich kin wszedł kolejny obraz z jego udziałem "Luis i Obcy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Córcia". Relacja matka-córka i profesor Mona

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 13:20
- Chciałyśmy przedstawić relację matka-córka w wielu aspektach - mówią twórczynie spektaklu "Córcia". - Wydaje mi się, że na pewno przedstawienie jest poruszające i na pewno uderza w czułe struny relacji matki z córką, które prawdopodobnie dla wiekszości ludzi są istotne - dodają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr improwizowany - o jakie dziwne!" Ale ma już wiernych fanów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:08
- Ludzie wciąż mylą teatr improwizowany z kabaretem, stand-upem, raczej nikt nie myli tego z teatrem, ale chyba najbardziej chcielibyśmy być myleni właśnie z nim - mówią zgodnie Paweł Najgebauer i Krzysztof Wiśniewski z Fundacji Klancyk, współorganizatorzy Warsaw Improv Festival. 
rozwiń zwiń