Robert Cichy: na "Dirty Sun" poszedłem w stronę piosenek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 16:00
Zanim zdecydował się na solowy krok, zagrał na ponad 60 płytach u znanych polskich artystów. Debiutancki album Roberta Cichego "Smack" ukazał się w 2018 roku, 26 czerwca 2020 roku odbędzie się premiera nowego wydawnictwa - płyty "Dirty Sun".
Audio
  • Robert Cichy o "Dirty Sun i urban country (Stacja Kultura/Czwórka)
Robert Cichy i Damian Sikorski
Robert Cichy i Damian SikorskiFoto: Karina Terzoni/Czwórka

Czytaj także
robert cichy 1200.jpg
Robert Cichy: "Smack" pojawia się na winylu

Urban country prosto z Polski

- Uwielbiam instrumenty strunowe i mieszanie gatunków. Nie chcę iść z nurtem mody, wolę słuchać tego, co dyktuje mi serce - deklaruje rozmówca Damiana Sikorskiego. 

Robert Cichy to gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent, który w 2019 r. zdobył dwie statuetki Fryderyka za swój pierwszy solowy album "Smack" w kategoriach: płyta roku country/blues oraz produkcja muzyczna country/blues. Kapituła nagrody doceniła eksperymentalne podejście Cichego do brzmienia gitary i wniesienie nowoczesności do bluesa i country.  

Zobacz
Kasai_fot_ Maciej Cioch 1200.jpg
Kasai: "Equals" to balansowanie w procesie

Album jak spełnienie marzeń

Na nowym krążku- "Dirty Sun" - artysta wprowadza przede wszystkim melodyjność, by kompozycje stawały się bardziej piosenkami niż muzycznymi pomysłami. Na płycie nie zabraknie też gości. - Przyszedł taki moment, że pomyślałem sobie, że muszę zadzwonić to tych artystów, z którymi chciałbym się spotkać w studiu nagraniowym. Między innymi po to, by spełnić swoje marzenia - wspomina muzyk. - Jedną z takich osób była Kasia Piszek, czyli Kasai, o której pomyślałem komponując "Urwany głos". Zadzowniłem też do Rahima z Pokahontaz, który popełnił dla mnie super rap-zwrotkę.

Jak Mrozu zaryczy...


Posłuchaj
mrozu ula kaczyńska 1200.JPG
Mrozu: "Aura" jest spontaniczna, powstawała bez planu

Na krążku pojawi się także Mrozu. - Z Łukaszem spotkaliśmy się dwa lata temu i pogadaliśmy - jak fan z fanem - o country i bluesie - opowiada Cichy. - "Jedna noc" powstała w jedną noc. I ja cały czas słyszałem w tym utworze barwę głosu Mroza. Słyszałem jego "ryk" - dodaje.

Album zapowiada singiel "Piach i wiatr". - Długo walczyłem z tym kawałkiem, bo wzbudzał wiele emocji wśród moich znajomych. Jednym się podobał, innym nie. Problem tkwił w refrenie. Rozwiązaliśmy go razem z Kubą Galińskim - opowiada gość Czwórki. - Piosenka jest trochę przewrotna. Niby wesoła, a jednak jej bohater zapętla się jak w mantrze, walcząc sam ze sobą - wyjaśnia.  

Robert Cichy "Piach i wiatr" / CichyMucisChannel

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Robert Cichy

Data emisji: 09.06.2020

Godzina emisji: 11:31

Czytaj także

Muniek Staszczyk z solową płytą: "Syn miasta" to mój muzyczny oddech

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:51
Muniek Staszczyk zapowiada solową płytę "Syn miasta". Singiel zatytułowany "Pola" napisał m.in. Dawid Podsiadło, a w klipie zobaczymy Agatę Buzek i Jacka Braciaka. - To dla mnie taki "muzyczny oddech". Robię dziś coś zupełnie innego niż w T.Love - mówił w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wydaj płytę z Będzie Głośno. "Szukamy oryginalności w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:43
Wystartowała czwarta edycja konkursu radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno". - Na naszym rynku jest mnóstwo świetnych zespołów i dużo dobrej muzyki. Nie kopiujcie, grajcie, jak Wam serce dyktuje, to zawsze najlepsze wyjście - mówił w Czwórce Damian Sikorski, pomysłodawca wydarzenia. 
rozwiń zwiń