Posłuchaj natury na "dźwiękoławce" nad Odrą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:30
- Nadchodzi kultura słuchania - zapowiada Michał Zygmunt, muzyk, kompozytor, przyrodnik i pomysłodawca "dźwiękoławek". Dzięki nim będziemy mogli wsłuchać się w odgłosy nadodrzańskiej natury. 
Rzeka Odra
Rzeka OdraFoto: Mariusz Szczygiel/Shutterstock.com

07:05 [CZWORKA]Stacja Kultura 25 czerwiec 2020 dzwiekolawki.mp3 Michał Zygmunt o "dźwiękoławkach" nad Odrą (Stacja Kultura/Czwórka)

 - Dźwiękowy szlak Odry to próba spojrzenia na tę rzekę od nowa - mówi artysta. - To zespół miejsc wyznaczonych przeze mnie, w których rzeka brzmi najpiękniej. W sposób niezwykły i inny. 

Zaprojektowane przez rozmówcę Oli Jasińskiej konstrukcje mają być umieszczone w tych właśnie miejscach. Pozwolą one nie tylko podziwiać piękno natury, ale też wsłuchać się w jej odgłosy. - Wykonana z drewna osłona, wyprofilowana będzie w taki sposób, aby na zasadzie działania soczewki, skupiała w sobie fale dźwiękowe. Soczewka akustyczna skupia fale dźwiękowe w jednym miejscu. Dźwięki otoczenia wzmocnione w ten sposób będą dawały wrażenie intensywnego obcowania z pewnym wycinkiem dźwiękowych pejzaży - wyjaśnia muzyk. 

Słuchaj także:

Projekt zakłada, że dźwięków natury najlepiej słuchać, gdy głowa znajdzie się w odpowiednim położeniu, dlatego też wysokość ławki będzie regulowana. Łącznie nad Odrą ma być dostępnych kilkanaście takich punktów, gdzie w spokoju i z pięknymi widokami będzie można wsłuchać się w naturę.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 10:37

kul/ac

Czytaj także

Galerie na świecie. Sztuka amerykańska, film niemiecki i ożywione freski Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 16:03
Większość instytucji kultury - w Polsce i na świecie - została ponownie otwarta dla zwiedzających, dzięki czemu nie musimy już ograniczać się do obcowania ze sztuką tylko i wyłącznie w sieci. Ale zawsze mamy wybór i szansę, żeby bez ruszania z domu sprawdzić, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: poszerzanie horyzonów muzycznych i modowych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:30
Australia, Francja, Irlandia i Islandia tym razem znalazły się na trasie Ady Janiszeskiej, która przemierza sieć i świat w poszukiwaniu ciekawych wystaw.
rozwiń zwiń