Wystawy, spektakle i konkurs - co ciekawego w sztuce młodych?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:30
W cyklu "Sztuka Młodych" Szymon Jaworski prezentuje dokonania młodych artystów. Tym razem odwiedzamy Łódź, Wrocław i Gdańsk.
Co tydzień zapraszamy na przegląd sztuki młodych artystów
Co tydzień zapraszamy na przegląd sztuki młodych artystówFoto: pixabay/espeis


Przegląd najważniejszych wydarzeń zaczynamy od łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego, która rozpoczęła zapisy na płatne staże dla młodych artystów. Staże odbywają się w ramach projektu unijnego i trwają 120 godzin. Rekrutacja zakończy się 26 listopada.


Posłuchaj
10:25 CZWORKA/Stacja nauka - sztuka młodzi - 18.11.2021.mp3 Szymon Jaworski opowiada o sztuce młodych artystów (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Także na łódzkiej ASP odbywa się konkurs Ocean Of Changes, którego tematem jest "Jak będzie wyglądał świat w 2050 roku?". Nagrodą główną dla zwycięskiego zespołu jest 1000 dolarów. Młodzi artyści mogą rywalizować zespołowo, wykorzystując techniki cyfrowe, animację, film, ale też projekty aplikacji. 

Pozostajemy w Łodzi, jednak z ASP przenosimy się do Teatru Nowego. To tam można oglądać spektakle, w których występują byłe studentki łódzkiej ASP. - W dniach 3-5 grudnia odbywać się będzie pokaz spektaklu "Wszyscy jesteśmy dziwni" w reżyserii Olgi Ciężkowskiej - mówi autor cyklu Szymon Jaworski. - Również w teatrze Nowym można będzie obejrzeć spektakl "Kto nie ma nic, ten może wszystko" - to praca zbiorowa studentów Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakle powstały w ramach projekty "Nowy i Młodzi".


19. Biennale Sztuki Mediów WRO PAP Maciej Kulczyński 1200 .jpg
Audiowizualny maraton na finał 19. Biennale Sztuki Mediów WRO

Źr. Facebook/Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. 


- Warto zwrócić uwagę na Zestaw Wypoczynkowy, projekt Mateusza Pęka, absolwenta gdańskiej ASP - mówi Szymon Jaworski. - Jednak niech nie zwiedzie was nazwa, bo raczej nie da się na nich wypoczywać. Meble są wykonane z dziesiątek kształtek PCV, słomek koktajlowych, resztek znalezionych mebli i resztek butelek. Artysta wychodzi naprzeciw chwytliwemu tematowi ekologii w sztuce, wskazuje na to, że współcześni twórcy wykorzystują ekologię, żeby się wypromować. Tworząc ekologiczne prace, jednocześnie wykorzystują nieekologicznie surowce, jak farby w plastikowych tubkach, pędzle czy palety.


Źr. Facebook/Kolonia Artystów

W tym roku mija 25 lat Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej ASP. Z tej okazji Akademia przygotowała kilka wystaw. - Między innymi można obejrzeć ekspozycję "Persony", która skupia się wokół człowieka i jego twórczych ujęć - zdradza nasz reporter. - Natomiast wystawa "Narracje" mówi o umniejszaniu pracy grafików na akademiach sztuk pięknych i niezgodzie na taki stan rzeczy samych młodych artystów.

Źr. Facebook/aspwroc

Rozstrzygnięty został najstarszy konkurs wzorniczy "Dobry wzór". Wśród tegorocznych laureatów w kategorii "Rzemiosło" znalazła się doktorantka wrocławskiej ASP Aleksandra Kujawska ze swoim projektem Kieliszków Księżycowych. Wystawę pokonkursową można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.


Źr. Facebook/ Szkło ASP Wrocław


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"...Idź" - przesłanie Herberta na wystawie w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 22:06
- Jacek Adamas nazwał w jednej z rozmów czytanie Herberta graniem w gry komputerowe, ponieważ jest to zdobywanie kolejnych poziomów wtajemniczenia i zdobywanie kolejnych leveli - mówi w Czwórce kurator wystawy Marcel Skierski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż, Berno, San Marino - co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 15:22
Jaki atrakcje czekają na miłośników sztuki w najbardziej znanych galeriach we Francji, Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych - sprawdził to Szymon Jaworski. 
rozwiń zwiń