"Szwedzka sztuka kochania" - jak mówić o miłości i relacjach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 17:45
- Myślę, że w Polakach jest ogromna potrzeba dyskusji - o miłości, relacjach, także o erotyce - jaką prowadzę z moimi bohaterami - mówi w Czwórce Katarzyna Tubylewicz, autorka książki "Szwedzka sztuka kochania".
Szwedzka sztuka kochania daje dużo nadziei, i jest pochwałą życia uczuć, zmysłowości i wielką nauką otwartości na miłość.
"Szwedzka sztuka kochania" daje dużo nadziei, i jest pochwałą życia uczuć, zmysłowości i wielką nauką otwartości na miłość. Foto: shutterstock/Ann Haritonenko

Na zakończonych właśnie Targach Książki w Warszawie "Szwedzka sztuka kochania" Katarzyny Tubylewicz sprzedawała się jak "świeże bułeczki". Czytelnicy otrzymali ukryty pod tym tytułem zbiór reporterskich rozmów, a zarazem bardzo uniwersalną i odkrywczą książkę na temat miłości i erotyki.


Bez masek i moralizowania

- Wydaje mi się, że jesteśmy w takim momencie, w którym naprawdę rodzi się prawdziwe pragnienie wolności. Poszerzenia perspektywy i definicji, czym jest związek. Podobnie jest z definicją rodziny - opowiada gość audycji. - Myślę, że Polska dojrzała już do rewolucji seksualnej, której nie przeżyła w latach 60., i to dzisiaj czuć.

To kolejna opowieść Tubylewicz o Szwecji, tym razem jej bohaterowie przyglądają się z uwagą tematom związanym z miłością. Odważnie, bez masek i bez moralizowania, wnikliwie i z wielu perspektyw. Historie ludzi, związków, różnorodność konstelacji, w których można znaleźć spełnienie, prowokują do myślenia i wyzwalają. Jest w tej książce wielka pochwała życia, uczuć i zmysłowości.

- Myślę, że jest ogromna potrzeba w Polakach takich dyskusji o miłości, a także o erotyce, jaką prowadzę z moimi bohaterami - zauważa autorka. - Szwecja jest takim krajem, w którym dużo jest rodzinnych konstelacji, które są w pełni akceptowane - nie tylko przez społeczeństwo, ale także przez instytucje państwa.


Miłość się zmienia

Jak zauważa gość audycji, znajomość modelu miłości romantycznej wynosimy ze szkoły, jednak jest to miłość do ojczyzny. - Romantyzm to jest mesjanizm. Twierdzę, że Polakom się wydaje, że są tacy uczuciowi, emocjonalni, romantyczni. Rzeczywistość jest taka, że my, jak mówi jeden z bohaterów mojej książki Piotr Pietucha, nie dojrzeliśmy jeszcze do Bergmana, który mógł poświęcić całe swoje życie analizie relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną - tłumaczy Katarzyna Tubylewicz. - W Polsce temat miłości jest marginalizowany. Miłość jest zawsze mniej ważna od spraw narodowych, społecznych, od pracy, dorabiania się. Wcale tak naprawdę nie jesteśmy romantyczni. Miłość się zmienia i musimy to zrozumieć, żeby móc się nią cieszyć, zamiast przeżywać np. rozwody jako wielką katastrofę - przekonuje.

Zobacz także:

Jeden z rozdziałów nosi tytuł "Miłość po miłości". Jest w nim mowa o ludziach, którzy po rozwodzie, mając dzieci - bardzo ze sobą się przyjaźnią. Jeżdżą razem na wakacje, spędzają ze sobą święta. Autorka pisze o wielu rodzajach związków: o monogamii i o poliamorii, o tantrze, o związkach tęczowych i o queerowych rodzinach. Pojawia się temat wierności i zdrady, jest też co nieco o związkach otwartych.


Posłuchaj
17:56 Czwórka/Stacja Kultura - miłość po szwedzku 31.05.2022.mp3 Gościem audycji jest Katarzyna Tubylewicz autorka książki "Szwedzka sztuka kochania" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Książka zawiera pełne spektrum różnych konstelacji miłości. Chciałam w niej też pokazać ludzi spełnionych i szczęśliwych, zarówno w miłości, jak i takich, którzy nie mają stałego związku: żyją bardzo szczęśliwie, uprawiając wolną miłość - wyjaśnia gość Czwórki. - Myślę, że Szwedzi mają w sobie mniej dulszczyzny, więcej akceptacji dla uczuciowości i seksualności. Definicji miłości i tego, jaka ma ona być, by dawała szczęście, jest wiele. To jest uniwersalne i nie tylko szwedzkie.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Tubylewicz (pisarka, tłumaczka autorka książki "Szwedzka sztuka kochania")

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomaganie innym pomaga nam? Poznaj tajemnice długowieczności

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 15:50
- Jak pokazują badania, ale też obserwacje, większą radość, większe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego daje nam obdarowywanie innych niż samych siebie - mówi Marta Zaraska, autorka książki "Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pozwalają dożyć stu lat".
rozwiń zwiń