Warsztaty na barce. Najgorsze wakacje Pawła Rutkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 16:40
"Najgorsze wakacje ever" mogą się zdarzyć każdemu. W Czwórce wspominają je znani artyści. Wśród nich aktor Paweł Rutkowski - uczestnik warsztatów artystycznych, które zamieniły się w szkołę przetrwania.
Paweł Rutkowski podczas próby medialnej sztuki PeKiN w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Paweł Rutkowski podczas próby medialnej sztuki „PeKiN” w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Żydowskim w Warszawie.Foto: PAP/Paweł Supernak

Paweł Rutkowski jest absolwentem białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Gra w teatrze Papahema, jego głos można także usłyszeć w filmach animowanych dla dzieci. - Między pierwszym a drugim rokiem studiów w Akademii Teatralnej przydarzyły mi się wakacje, na które nie miałem planu. Spędziłem je w domu, ogarniając różne drobne rzeczy - wspomina gość Czwórki. - Natomiast na koniec wakacji miałem wziąć udział w warsztatach, które organizowała nasza szkoła. Wszystko pięknie się zapowiadało, mieliśmy jechać do Gdańska i uczestniczyć w tym przedsięwzięciu jako animatorzy różnych form teatralnych.

W wyniku działań studentów miał powstać performance, który planowano pokazać na festiwalu teatralnym w Tczewie. - Aż oczy nam się zaświeciły do tego pomysłu, bo potraktowaliśmy to jako okazję, żeby poznać ludzi z branży i pochwalić się naszymi umiejętnościami. Tymczasem na miejscu okazało się, że organizatorzy niewiele mają nam do zaproponowania - przyznaje aktor. Był projekt, była nazwa, ale nie było scenariusza. - Ten zaś powstawał na bieżąco - dodaje Paweł Rutkowski. - Co więcej, okazało się, że to my - młodzi ludzie ze szkół artystycznych z całej Polski - musimy wymyślić go od zera. Dodatkowym zaskoczeniem było to, że nas, aktorów lalkarzy, postrzegano tam trochę inaczej, niż my zwykliśmy to robić. Organizatorom wydawało się, że oprócz animowania lalek sami powinniśmy je też umieć zrobić. A do tego potrzeba umiejętności plastycznych.

Posłuchaj także:

Ciekawostką było to, że warsztaty odbywały się na wodzie. - Byliśmy uzależnieni od warunków pogodowych, bo nie chronił nas żaden dach. Więc najpierw rozkładaliśmy cały kram do robienia lalek, a kiedy tylko na horyzoncie pojawiały się chmury, od razu musieliśmy go pakować. Potem sytuacja się powtarzała. Z perspektywy mogę powiedzieć, że warsztaty artystyczne stały się szkołą przetrwania - śmieje się aktor.  

Posłuchaj
04:51 CZWÓRKA Stacja Kultura najgorsze wakacje 03.08.2022.mp3 "Najgorsze wakacje ever" Pawła Rutkowskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Rutkowski (aktor)

Data emisji: 03.08.2022

Godzina emisji: 10.45

kul

Czytaj także

Joanna Winiarska: wyjeżdżając przede wszystkim zabierz siebie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 14:27
Niektórzy przed własnym urlopem przeżywają duży stres, wszystko przez pakowanie. Z pomocą spieszy im książka Joanny Winiarskiej "Spakowani czyli 33 checklisty na różne okazje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najgorsze wakacje ever". Co przeżył Adi Kowalski w Turcji?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 16:50
Wakacje rozpoczęte, a wraz z nimi mamy wiele planów i oczekiwań. Każdy na nie czeka i chce, żeby wakacyjny wyjazd był udany i niezapomniany. Niestety czasami w konfrontacji z rzeczywistością różnie to wygląda. "Najgorsze wakacje ever" mogą się zdarzyć każdemu. Sprawdzamy, które ze swoich letnich wojaży najgorzej wspomina Adi Kowalski, wokalista i aktor.
rozwiń zwiń