Iksy - "Mistrzostwa świata", małe sukcesy i akcja społeczna

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 14:17
Singiel "Mistrzostwa świata" zapowiada nadchodzącą płytę Iksów. Przewrotnie porusza temat małych, codziennych sukcesów. Towarzyszy mu akcja społeczna, by każdy mógł złapać balans w codziennym życiu. 
Mistrzostwa świata to singiel, który zapowiada płytę zespołu Iksy
"Mistrzostwa świata" to singiel, który zapowiada płytę zespołu IksyFoto: Shutterstock
  • Iksy to zespół muzyczny, piątki artystów. Jak podkreśla Agata Duda, oprócz tego, że tworzą zespół są także przyjaciółmi. 
  • Ich nadchodzącą płytę zapowiada singiel "Mistrzostwa świata". 
  • Iksy zapoczątkował także akcję społeczną #reprezentacjaX, która ma pomóc nam cieszyć się z małych sukcesów. 

Iksy to zespół, który powstał w 2016 roku. W jego skład obecnie wchodzi pięciu muzyków. Piszą o sobie, że ich stałą zasadą jest zmienność. Śląska formacja gra tak, jak czuje, bez względu na istniejące trendy. W piosenkach zespołu znajdziemy gry słowne, ironię i absurdalne konteksty zaczerpnięte z popkultury. Ich nowy singiel "Mistrzostwa Świata" ma przewrotny wydźwięk. Opowiada o tym, w jaki sposób wpadanie w spiralę negatywnych myśli może wpłynąć na nasze dalsze losy.

Małe sukcesy Iksów

 - Nasz zespół składa się z ludzi, którzy wzajemnie się lubią i dobrze się czują w swoim towarzystwie - przyznaje Agata Duda, przedstawicielka zespołu. - Uważamy to za nasz sukces. Kolejnym sukcesem są na pewno ludzie, których poznajemy na naszej drodze. Dzięki nim mogliśmy wystąpić na fajnych wydarzeniach i koncertach. To były bardzo różne wydarzenie - duże i małe sceny, koncerty skromne i magiczne. 

Iksy to dziś zgrana piątka przyjaciół. Na początku było ich jednak troje. - Iksy tworzyłam ja, Radek Kasprzycki (gitara) i Filip Bojdo (skrzypce). Po dwóch-trzech latach dołączył do nas perkusista Piotr Harazin i basista - najpierw Kuba Kasprzycki, teraz Artur Gałeczka. Gramy i szukamy swojej drogi - zdradza artystka. 

Singiel "Mistrzostwa świata" zapowiada nadchodzącą płytę zespołu, ale ma nas też namówić byśmy zaczęli doceniać swoje małe sukcesy.

- Mam wrażenie, że trochę bierzemy sobie te małe sukcesy za pewnik. Trzeba się trochę zaprogramować na pozytywne myślenie - mówi gość Kasi Dydo. - Im więcej będziemy myśleć o pozytywnych rzeczach, tym nam będą łatwiej przychodzić. Nie da się przestać myśleć o negatywach, ale trzeba znaleźć w tym balans - podkreśla. 


Posłuchaj
17:45 czwórka stacja kultura 26.02.2024 iksy 10.14.mp3 O muzyce Iksów opowiada Agata Duda (Stacja Kultura/Czwórka)

Codzienne "Mistrzostwa świata" 

"Mistrzostwa świata" otworzą album Iksów, są również najstarszą piosenką, która powstała na tę płytę. - "Mistrzostwa świata" czekały długo na swoją kolej, a nawet miała nie trafić w ręce Iksów, tylko do osobnego projektu - zdradza Agata Duda. - Przy tym singlu i całej nadchodzącej płycie pomaga nam Fryderyk Szulgit z zespołu Siema Ziemia. Pokazywał nam co zagrać, czego nie grać, wskazywał nam drogę. Do tej pory wszystkie piosenki robiliśmy sami, bez producenta. Okazało się, że na dobre nam wychodzi taka współpraca. Bardzo lubimy taką krytykę. Dobrze działa na nas, gdy ktoś powie, że coś zostaje, coś jest do kosza. Fryderyk dodał naszym brzmieniom świeżości, lekkości. My zawsze wykorzystywaliśmy wiele instrumentów. Jest tam dziś więcej luzu i powietrza.


IKSY - Mistrzostwa Świata [Official Video]/33Records

Ta piosenka ważna jest również w swojej warstwie tekstowej, merytorycznej. Współcześnie bardzo często porównujemy się do innych, filozofia sukcesu otacza nas z każdej strony. Trzeba pamiętać, że świat social mediów nie jest światem realnym. 

Akcja #reprezentacjaX

W nawiązaniu do przekazu utworu artyści zainicjowali projekt #reprezentacjaX, mającym na celu podkreślenie drobnych sukcesów, tego, w czym jesteśmy dobrzy na co dzień. Każdy może wziąć w nim udział. - W tej akcji chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na to, co dzieje się na co dzień u nas w życiu - podkreśla Agata Duda. - Trzeba się tym pochwalić w poście i dodać hasztag #reprezentacjaX. Trochę osób już się w akcję włączyło, jedna z nich przyznała, że dzięki akcji zrozumiała, że warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Naszą akcję tworzymy też we współpracy z psycholog Marią Chełkowską-Zacharewicz, której specjalizacją jest psychologia muzyki. 

Zobacz także:

Na całą płytę musimy najprawdopodobniej poczekać do września, jednak już dziś wiadomo, że będzie to album koncepcyjny, na którym pojawią się wątki psychologiczne. Muzycznie - będzie bardzo różnie, zdradza gość Kasi Dydo i dodaje, że kolejne single wyjawią klimat płyty. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez IKSY (@iksyoficjalnie)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Duda (zespół Iksy)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 10.14

pj/aw

Czytaj także

Mateusz Tomczak: Nie wszystko, co śpiewam jest o mnie. Tworzę kolaż emocji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 12:16
- Są wersy w moich piosenkach, które czuję i się z nimi utożsamiam, ale inne tylko ciekawie brzmią - mówi Mateusz Tomczak o utworach ze swojej płyty "Ekshibicjonizm". - Nie wszystko, co śpiewam jest o mnie. Nigdy jednak nie powiem co jest o mnie, a co nie - to zbyt przerażające - przyznaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jea Mira: bez wsparcia wytwórni też można podbijać świat

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:40
Jea Mira pochodzi z Polski, tworzy w Londynie, a jej piosenki podbijają światowe playlisty. - To dzięki platformom streamingowym masz szansę zostać zauważonym przez słuchaczy z różnych stron świata, i wcale nie musi za tobą stać duża wytwórnia - mówi artystka.
rozwiń zwiń