DDA - tego syndromu można się pozbyć

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 10:00
1,5 miliona dorosłych może się określić mianem Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA). Wraz z Cezarym Biernackim, psychoterapeutą, sprawdzamy czy da się od tego syndromu uwolnić, pracować nad zaufaniem, relacjami i wiarą w siebie.
Audio
  • Cezary Biernacki, psychoterapeuta opowiada o problemach DDA i sposobach na ich rozwiązanie (Strefa Prywatna/Czwórka)
Syndrom DDA to nie choroba. Dzięki terapii, uczestnictwu w grupie wsparcia, można go zwalczyć
Syndrom DDA to nie choroba. Dzięki terapii, uczestnictwu w grupie wsparcia, można go zwalczyćFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/422694

- Rodzinny dom wpływa na nas zdecydowanie i znacząco - mówi Cezary Biernacki, psychoterapeuta, prezes Stowarzyszenia "OD - DO". - To zjawisko zachodzi nie tylko wtedy, gdy mówimy o DDA, na to jak funkcjonujemy w dorosłym życiu wpływ ma przede wszystkim nasz dom rodzinny - wyjaśnia. 

Okazuje się, że każdemu człowiekowi DDA można pomóc, jednak zawsze zostaje pytanie, czy taka osoba chce tej pomocy, czy jest gotowa by z niej skorzystać. Silne osobowości pozornie niepotrzebujące wsparcia bywają nieszczęśliwe, cena "radzenia sobie" bywa w ich przypadku bardzo wysoka.

Cezary Biernacki Zaniżone poczucie własnej wartości, strach przed bliskością, problemy w relacjach, trudności w wypracowaniu zdrowych relacji i funkcjonowanie w nich - to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się DDA. 

- Zaniżone poczucie własnej wartości, strach przed bliskością, problemy w relacjach, trudności w wypracowaniu zdrowych relacji i funkcjonowanie w nich - to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się DDA - mówi gość Czwórki.

Jak rodzice alkoholicy wpływają na nas, jak w dorosłym życiu wyplątać się z takiej relacji i jej piętna, jak pozbyć się syndromu DDA, poczuć się ważnym i czy warto korzystać z terapii? Między innymi na te pytania odpowiadamy w audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Cezary Biernacki (psychoterapeuta, prezes Stowarzyszenia "OD - DO")

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 20.07

pj/jsz

Czytaj także

Gdzie kończy się zabawa a zaczyna nałóg?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 13:05
- Nie ma nic złego w tym, ze w wieku "nastu" lat próbujemy używek. Natomiast jeśli to idzie gdzieś dalej, to zaczyna się problem. Tę granicę bardzo trudno zauważyć - podkreśla Sylwia Minda-Grzyb, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Nie)grzeczne dzieci chcą zasad, granic i miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 17:24
- Grzeczność dla każdego jest czymś innym, bo mamy różne normy, różne zasady, według których chcemy wychowywać dzieci - mówi Małgorzata Bajko, psychoterapeutka, współautorka książki "(Nie)grzeczni". - Na pewno dziś słowo "niegrzeczność" jest nadużywane - dodaje.
rozwiń zwiń