Paryż i Rzym Woody'ego Allena

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 11:03
Kręci na całym świecie i kolekcjonuje Oscary. Po wizycie z kamerą w Paryżu, teraz 76-letni genialny reżyser wybrał się do Włoch.
Audio

- Jest Allen mający lat 30, flirtujący z kobietami i Allen mający lat 60, flirtujący z kobietami. Każdy z nich robił to przed kamerą w inny sposób. Różnice między tymi filmami wynikają z różnicy doświadczeń i odkryć - mówi krytyk filmowy Rafał Pawłowski.

Reżyser, choć nie zawsze gra u siebie przed kamerą, regularnie pojawia się na premierze swoich filmów. Kręci średnio jeden obraz rocznie. Woody Allen ma na swoim koncie 136 nagród, w tym trzy Oscary. Jednak tylko raz pojawił się na ceremonii rozdania złotych statuetek. Po zamachach 11 września zaapelował, by filmowcy przestali kręcić w "Big Apple". Kręcił na całym świecie, ostatnio przeniósł się z ekipą do Europy. Początki na starym kontynencie nie były jednak łatwe.

- Zarzucano mu, że jego nowe filmy są za mało allenowskie, zbyt gatunkowe. Szczególnie przy okazji jego londyńskich produkcji - mówi krytyk filmowy.

Z deszczowego Londynu Allen przeniósł się do Barcelony, potem był Paryż ("O północy w Paryżu" od piątku w kinach), teraz kręci w Rzymie. W jedno najnowszej produkcji "The Bop Decameron" grają Ellen Page, Jesse Eisenberg, Penélope Cruz i Alec Baldwin.


usc

Czytaj także

Rzymskie "wakacje" Woody'ego Allena

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 16:55
Jeden z najsłynniejszych reżyserów światowego kina kręci w Rzymie swój nowy film pod roboczym tytułem "Bop Decameron".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krytycy i widzowie zachwyceni nowym filmem Allena

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 08:00
Krytycy uznali, że "O północy w Paryżu" to najlepsza komedia Allena od lat, pełna wdzięku i humoru, nawet dla tych widzów, którzy nie są jego wielbicielami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie sierpniowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2011 08:00
26 sierpnia na ekrany kin wszedł m.in. najnowszy obraz Woody’ego Allena, remake horroru i film będący połączeniem westernu z science fiction, czyli po kolei "O północy w Paryżu", "Nie bój się ciemności" oraz "Kowboje i obcy".
rozwiń zwiń