Polski wideo-art w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 23:00
- To projekt platformy internetowej, na której można oglądać filmy robione przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych, najwybitniejsza dzieła XX wieku - mówi Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Audio

Filmoteka to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów stworzonych przez artystów polskich w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to także projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.

- Był to bardzo długi proces i nie tylko nasz wysiłek, ale całego środowiska - artystów i reprezentujących ich galerii. Same formalności trwały blisko 2 lata. Udało się zgromadzić i udostępnić 400 prac na początek, zgromadziliśmy ich o wiele więcej, zresztą wciąż gromadzimy - wyjaśnia Łukasz Ronduda.

W Filmotece wybrane dzieła zostały zdigitalizowane w dobrej jakości i profesjonalnym formacie, żeby były dla potomności bezpieczne i dostępne. - To cały dorobek filmowy świata sztuki polskiej. Filmy, które funkcjonowały poza wytwórniami filmowymi i telewizją. Były tworzone głównie prywatnie przez artystów i w filmotece ten obszar zagospodarowaliśmy, upubliczniliśmy - opowiada gość "Stacji Kultura".

Najstarsze filmy zgromadzone w zbiorach datują się na lata dwudzieste i trzydzieste, choć to głównie rekonstrukcje. W łódzkiej filmówce uchował się film Themersonów "Przygoda człowieka poczciwego", który stanowi bezpośrednią inspirację dla "Dwóch ludzi z szafą" Polańskiego. Wszystkie dostępne w filmotece dzieła można obejrzeć za darmo na stronie http://artmuseum.pl/filmoteka/.

Szczegóły projektu i plany Filmoteki na przyszłość - w materiale "Polski wideo-art w sieci".

Czytaj także

Warszawa w kalejdoskopie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 08:15
Od dziś będzie można oglądać stolicę w niezwykłej odsłonie. Okolice skweru przy ulicy Karowej zobaczymy w krzywym zwierciadle dzięki kalejdoskopowi Olafura Eliassona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 13:39
Wielki plan budowy muzeum projektu Christiana Kereza na placu Defilad spełznie na niczym? Architekt nie wywiązuje się z umowy z miastem, więc ratusz chce rozwiązać z nim umowę.
rozwiń zwiń