Chrześcijański look na feminizm

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 14:00
Co ma wspólnego chrześcijaństwo z feminizmem? O tym czy jest coś, co je łączy i gdzie występują różnice nie do pogodzenia, można będzie porozmawiać na IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej.
Audio
  • Chrześcijański look na feminizm
  • IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej - materiał Kamila Jasieńskiego.

Od 27-30 września 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie pod hasłem "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei" odbędzie się IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Dotychczasowe kongresy, zainicjowane i kształtowane przez śp. abp. Józefa Życińskiego, jako forum dialogu myśli chrześcijańskiej z kulturą współczesną, wpisywały się na listę ważnych wydarzeń o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także międzynarodowym. W tym roku też nie zabraknie spotkań, rozmów i debat. Jedna z nich odbędzie się pod tytułem "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Feminizm nowy - czyli jaki?".

- Myślę że ruch feministyczny nabiera charakteru ideologicznego i w tym sensie zmiany w feminizmie są niekorzystne z punktu widzenia kościoła. Feminizm coraz bardziej definiuje się stroną, która jest w opozycji do myśli chrześcijańskiej - mówi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny czasopisma "Więź". -  Z drugiej strony może to tylko przypadłość i należy zdrapać tę powłoczkę, doszukać się czegoś głębszego - o tym będziemy w tej debacie rozmawiać - dodaje.

Zbigniew Nosowski przypomina również, że już Jan Paweł II postulował dostrzeżenie tego, co słuszne w feminizmie. Tak jak feministki mówił o potrzebie zauważenia rozmaitych form dyskryminacji, a czasem prześladowania kobiet. - Jan Paweł II postulował rozdzielenie tego, od całego sztafażu ideologicznego, który prawa kobiet utożsamia z wolnością do aborcji - mówi Nosowski - z załączonej audycji "Stacji Kultura" dowiesz się więcej na ten temat. 

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kamila Jasieńskiego z audycji "W cztery oczy" o wydarzeniach IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Polskie Radio objęło IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej swoim patronatem.


(pj)

Czytaj także

Agresja ma płeć: jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:02
Wśród zwierząt samice częściej atakują inne samice niż samców. U ludzi jest podobnie. Męska agresja jest, zdaniem eksperta Czwórki, ukierunkowana przeciwko systemowi, wspólnemu wrogowi, a kobieca – wobec innych kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być kreatywną panią domu?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 22:57
W audycji W dobrych zawodach rozmawiamy o tym, jakie cechy i umiejętności powinna posiadać Żona. Jak z satysfakcją kobiety mogą realizować się w tej roli?
rozwiń zwiń
Czytaj także

5. Festiwal No Women No Art

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 08:00
"Nie ma sztuki bez kobiet" - to jedyne motto imprezy, która od 5 lat prezentuje tylko artystki i ich dzieła. Na tym kończą się jej ograniczenia.
rozwiń zwiń