Syberiada z opowieści i wspomnień rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 13:03
Janusz Zaorski przyznaje, że jego najnowszy film, "Syberiada polska", to dzieło bardzo osobiste. Historia zsyłek na Syberię pojawiła się w jego rodzinie.
Audio
  • "Syberiada polska" - materiał Kamila Jasieńskiego
Kadr z filmu Syberiada polska
Kadr z filmu "Syberiada polska"Foto: mat.pras./Kino Świat

"Syberiada polska" to jedna z nawiększych produkcji polskich ostatnich lat. W zamierzeniu twórców ma z epickim rozmachem przywoływać tragiczne losy Polaków deportowanych na Syberię w latach 40.

Kamil Jasieński, który widział "Syberiadę polską" podczas uroczystej premiery, uważa, że nie jest to typowy patriotyczny film polski.

- Autorami scenariusza są Michał Komar i Maciej Dutkiewicz, a powstał on na podstawie ksiażki "Syberiada polska" autorstwa Zbigniewa Domino - tłumaczy reżyser obrazu, Janusz Zaorski. - Dwa elementy, scenariusz i moja wiedza, która wynika z pokomplikowanych losów mojej rodziny od strony matki mojej matki. Rodzinnie wiele o tym wiedziałem - dodaje.

/

Reżyser wykonał dużą pracę dokumentacyjną. - Z chwilą kiedy powstał scenariusz, dostałem od Andrzeja Wajdy 20 książek, których tematyka zahaczała o zesłańców na Syberię - opowiada Janusz Zaorski.
Sonia Bohosiewicz i Adam Woronowicz, odtwórcy głównych ról w filmie bardzo osobiście mówią o swych rolach - posłuchaj załączonego materiału Kamila Jasieńskiego z audycji " Stacja Kultura ".

Film trafi do kin w najbliższy piątek, 22 lutego 2013.
(pj)

Czytaj także

Krzesimir Dębski: nie chciałem dokładać horroru "Syberiadzie”

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 16:13
Jak napisać muzykę do filmu, opowiadającego o dramatycznych losach narodu? – Wiedziałem, że nie mogę widzów dodatkowo straszyć, bo temat sam w sobie jest bardzo ciężki – mówił kompozytor w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Woronowicz o koszmarze Syberii

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 20:55
Znany aktor będzie gościem "Soboty z Radiową Jedynką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przestrzeń, która zabija

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 19:39
Adam Woronowicz opowiada o roli w filmie "Sybieriada polska" w reżyserii Janusza Zaorskiego. I fascynacji przestrzenią Syberii.
rozwiń zwiń