Dla młodych nie ma pracy, chyba że na "niższym szczeblu"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:23
Choć pojawiają się juz zapowiedzi końca kryzysu, który dotknął całą Europę, to wciąż na rynku pracy niewiele się dzieje. W najtrudniejesz sytuacji są młodzi ludzie, którzy dopiero skończyli studia i szukają pracy w swoim wyuczonym zawodzie.
Audio
  • Rośnie zainteresowanie pracami "niższego szczebla" - materiał Bartka Wasilewskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Dla młodych nie ma pracy, chyba że na niższym szczeblu
Foto: Glow Images/East News

Ostatnio bardzo głośno było o nowych 400 miejscach pracy w sklepie meblowym w Hiszpanii. Pracodawca w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy otrzymał tysiące maili z aplikacjami. Sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii jest bardzo trudna, jednak z podobnymi problemami boryka sie również Grecja i Portugalia.

- W Hiszpanii ludzie studiujący zazwyczaj nie pracują, są na utrzymaniu rodziców - mówi Ania mieszkanka Hiszpanii. - Pozostają poza rynkiem pracy do momentu skończenia studiów - wyjaśnia.

Profesor Maciej Duszczek, Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla że powodem problemów ze znalezieniem pracy może być też to, że edukacja nie nadąża za rynkiem pracy, ma to miejsce w każdym kraju.  - Mamy do czynienia z dużym bezrobociem wśród młodzieży. Nie ma pracy dla osób młodych, dlatego te podejmują się wszystkiego, co jest na rynku, zatrudniają się na stanowiskach "niższego szczebla" - wyjaśnia.

W państwach, gdzie bezrobocie wśród młodych jest bardzo duże, sięga nawet 50 procent, w cenie sa prace kelnera, barmana a nawet magazyniera. Ta sytuacja nie dotyczy tylko Europy południowej. Młodzi Ukraińcy czy Rosjanie są w podobnej sytuacji.

Jak twierdzi Joachim Ciecierski z Redakcji Niemieckiej Polskiego Radia najlepsza sytuacja jest u naszych zachodnich sąsiadów. Tam ludzie po studiach podejmują pracę w swoich wyuczonych zawodach, prace "niższego szczebla" często wykonywane są przez cudzoziemców.

(pj)

Zobacz więcej na temat: bezrobocie Czwórka praca

Czytaj także

Nie lubisz swojej pracy? Oto najbardziej znienawidzone zawody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:00
Nie wszyscy lubią swoją pracę. Ale są tacy, którzy mają szczególnie dużo powodów, by zajęcia, którym się trudnią, szczególnie nienawidzić. To m.in. konsultanci telefoniczni, doradcy finansowi i sprzedawcy w sklepach, czyli ludzie, którzy codziennie narażeni są na kontakt z opryskliwymi i bardzo asertywnymi klientami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w Rosji, albo na Ukrainie? "To dobry pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 12:33
Dla wielu młodych Polaków głównym kierunkiem poszukiwania zatrudnienia jest Zachód: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy Irlandia. Okazuje się jednak, że na polskich pracowników otwierają się także rynki wschodnie m.in. na Ukrainie, w Kazachstanie, Rosji, czy na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dorobić przed świętami?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 16:30
Grudzień to dobry czas dla wszystkich, którzy poszukują dodatkowej, dorywczej pracy. W związku z okresem przedświątecznym ofert nie brakuje.
rozwiń zwiń