Kryptologia - zrób magistra z szyfrowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 12:40
Kryptografia oraz przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni - to tylko część zajęć, na które będą uczęszczać studenci kryptologii. Czy na szyfrach można zbudować zawodową przyszłość?
Audio
  • Kryptologia - studia przyszłości? (Czwórka/Poranek OnLine)
Kryptologia - zrób magistra z szyfrowania
Foto: Glow Images/East News

Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło badania, doszło do wniosków, że w Polsce brakuje kryptologów i zamówiło na Wojskowej Akademii Technicznej studia, które przygotują specjalistów w dziedzinie kryptografii i kryptoanalizy, bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych oraz przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
- Gdy idziemy do bankomatu to mamy do czynienia z kryptologią. Kiedy wpuszczmy informację w sieć to to też jest kryptologia - tłumaczy profesor Jerzy Gawinecki z WAT-u. - Kryptolog zajmuje się i kryptografią, czyli konstruowaniem szyfrów i algorytmów oraz kryptoanalizą, czyli ich łamaniem. To jest wiedza tajemna. Nawet dla mistrza!
Od nowego roku akademickiego naukę na tym kierunku w Wojskowej Akademii Technicznej zacznie 30 podchorążych. Oprócz WAT-u, deklarację o uruchomieniu studiów kryptograficznych podpisały też inne uczelnie, w tym Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.
(kul/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studiuj fair, czyli bez ściągania

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 14:00
Ściąganie to proceder stary jak świat. Był, jest i będzie. Pytanie tylko po co?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remi Gaillard: gwiazda ery YouTube

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 15:30
39-letni figlarz z francuskiego Montpellier Remi Gaillard to jeden z bohaterów współczesnej popkultury. Lada dzień na ekrany kin trafi "What The Fuck?", pełnometrażowy film, w którym gra główną rolę.
rozwiń zwiń