Zanim włączymy komputer, włączmy myślenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:30
Cyberprzestępczość staje się jednym z największych problemów XXI wieku. Zagrożenie jest tym większe, że wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego skali i nie do końca wie, jak na niego reagować.
Audio
  • Czy padłeś kiedyś ofiarą cyberataku? Czy wiesz jak się przed nim zabezpieczyć? Sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Nasza wiedza na temat zagrożeń, jakie stwarzają przestępcy internetowi, jest niestety uboga. Fundacja Bezpieczniejwsieci.org próbuje to zmienić (Czwórka/Poranek OnLine)
Zanim włączymy komputer, włączmy myślenie
Foto: Glow Images/East News

Rozmówcy przepytani w sondzie Czwórki w większości przyznali, że ten termin jest im znany i starają się z powagą podejść do tematu. - Wiem, że mogę być ofiarą takiego cyberataku, dlatego staram się często zmieniać hasła, zawsze wylogowywać z różnych programów, jeśli korzystam z komputera poza domem - mówi uczestniczka sondy.
Patrząc jednak szerzej, ze świadomością na temat potencjalnych zagrożeń, jakie mogą płynąć "z sieci", nie jest wcale najlepiej. Właśnie ukazał się raport fundacji Bezpieczniejwsieci.org -  wspólnej inicjatywy instytucji publicznych oraz firm prywatnych, której celem jest propagowanie wiedzy o zagrożeniach w internecie i sposobach radzenia sobie z nimi. - Wnioski są takie, że chociaż mamy coraz szerszy dostęp do internetu, wcale nie mamy wystarczającej wiedzy. Co czwarty internauta nie potrafi nawet wymienić, jakie jest potencjalne zagrożenie związane z cyberprzestępczością - mówi w "Poranku OnLine" dziennikarka Czwórki, Ewelina Grygiel. - Tymczasem nawet 2/3 z nas spotkało się albo z kradzieżą danych przez internet, albo przynajmniej próbą ich wyłudzenia - dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hakerzy rosną w siłę

Niezwykle istotne jest to, żeby przez cały czas pamiętać o tym, że internet jako globalna sieć, nie jest w zasadzie w ogóle zabezpieczona przed atakami. Tylko od naszej rozwagi zależy, czy konta, maile, dostęp do serwisów bankowych, uda się przed nimi obronić. Bo nie należy mieć złudzeń, że atakowane będą cały czas. - Istnieje całkiem słuszna teza, a w zasadzie powiedzenie, że jedyny w stu procentach bezpieczny przed atakami, jest ten komputer, który nie ma dostępu do internetu. A najlepiej, jeśli dodatkowo będzie wyłączony. Tyle, że nie do końca o o to chodzi. W pierwszej kolejności uważajmy na samych siebie i korzystajmy z internetu w sposób całkowicie rozważny i przemyślane. Patrzmy, co instalujemy, jakie maile otwieramy, na jakie strony wchodzimy - mówi Sebastian Krystyniecki z firmy Fortinet, partnera merytorycznego Fundacji Bezpieczniejwsieci.org.
(ac/kd)

Czytaj także

Opłatomaty ułatwią nam życie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 15:00
Trudno uwierzyć, że pewnego dnia całkowicie znikną kolejki w różnych urzędach, ale dzięki opłatomatom jest na to znacznie większa szansa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5-latek złamał zabezpieczenia Xboxa. Wykorzystał błąd w procedurze logowania

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 08:11
Pięcioletni chłopiec z San Diego w USA przechytrzył największych specjalistów z firmy komputerowej Microsoft i złamał zabezpieczenia konsoli do gier Xbox.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Windows XP - koniec tej epoki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 19:00
Kończy się trwająca 12 lat era, w której królował Windows XP. - Ten system operacyjny był z nami przez długi czas i w wielu komputerach nadal rządzi - mówi redaktor naczelny magazynu T3 Marcin Kubicki.
rozwiń zwiń