Jak możesz pomóc zwierzętom? "Reaguj, gdy widzisz ich krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:00
W okresie wakacyjnym szczególnie dużo zwierząt domowych zostaje wyrzuconych na ulice. - Tej patologii, gdy ludzie traktują zwierzę jak rzecz, nie da się do końca zwalczyć. Chodzi więc o to, by przynajmniej skutecznie ją ścigać - mówi Wojciech Muża, wieloletni działacz na rzecz ochrony praw zwierząt w Polsce.
Audio
  • Wojciech Muża o tym, jak i dlaczego warto pomagać bezdomnym zwierzętom (Czwórka/Poranek OnLine)
Mieszkaniec jednego z polskich schronisk
Mieszkaniec jednego z polskich schroniskFoto: PAP/ Wojciech Pacewicz

Wojciech Muża prawami zwierząt w Polsce zajmuje się od początku lat 90. Współpracował z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, a teraz założył Towarzystwo Obrony Zwierząt Rzeczypospolitej Polskiej. - Zauważyliśmy, że większość ugrupowań skupia się na opiece nad zwierzętami, dlatego chcieliśmy zająć się ich obroną prawną, obroną przed wykorzystywaniem, a także edukacją w tym zakresie młodych ludzi - tłumaczy gość Czwórki.

Muża jest jednym w współtwórców ustawy o ochronie zwierząt i dziś przyznaje, że przez wiele lat jej istnienia, wciąż nie zaczęto jej respektować w takim stopniu, w jakim powinno to być robione. - W 1996-1997 roku, gdy ustawa powstawała i wchodziła w życie, chyba wszyscy mieliśmy nadzieję i poczucie, że jej respektowanie w praktyce będzie wyglądało inaczej - mówi Muża. - Tymczasem do dziś, po kolejnej już nowelizacji, zaostrzającej przepisy, wciąż niewiele się zmieniło.

Czytaj także: Gdy zwierzę traktowane jest jak rzecz <<<

Zdaniem gościa Justyny Dżbik w Polsce po prostu brakuje w tym zakresie edukacji. - Ona jest realizowana, ale w bardzo niewielkich obszarach, a chcielibyśmy, by było to ogólnokrajowe, globalne - przyznaje Muża. I dodaje, że choć dotychczas na rynku pojawiło się kilka publikacji, opisują one punkty ustawy, nie pokazując rozwiązań konkretnych problemów. Dlatego Muża napisał książkę pt. "Zwierzęta w gminach. Poradnik samorządowca". Jednym z elementów, które przyspieszyły jej wydanie, był raport  Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynikało, że w Polsce system opieki nad bezdomnymi zwierzętami jest bardzo ułomny. - Urzędnicy gminni mają może dużo dobrych chęci, ale nie potrafią czegokolwiek wywojować na swoim terenie - mówi ekspert. - Nie jestem zwolennikiem wykuwania reguł na pamięć, a wyszukanie regulacji w sieci też trochę trwa, więc warto, by ta książka znalazła się w urzędniczych szufladach.

fot.KPP
fot. KPP w Polkowicach

Zwłaszcza, że zbliżają się wakacje, więc jak przyznaje Muża, psów i kotów, pozostawianych na ulicach, będzie więcej. - Patologia będzie zawsze i żaden kraj, nawet najbardziej rozwinięty, z najlepszymi przepisami, nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Chodzi o to, by skutecznie ją ścigać - mówi ekspert. - Jeśli więc rozpoczniemy edukację dzieci od najmłodszych lat, możemy wygrać tę walkę.

Muża ma konkretne pomysły. - Warto, by w każdej szkole pojawiła się grupa uczniów zainteresowanych tematem, którzy będą, pod naszym patronatem i z naszym wsparciem merytorycznym, działać lokalnie, w schroniskach na danym terenie - proponuje ekspert.

Jak jeszcze można walczyć z łamaniem praw zwierząt w Polsce? Co może zrobić zwykły Kowalski, by ich los przestał być "pieski"?  Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Wojciechem Mużą w audycji "Poranek OnLine".

(kd/ ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies w wielkim mieście. Problem goni problem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
Jednym z polskich miast, w których właścicielom psów nie wolno spacerować ze swoimi pupilami w niektórych miejscach, jest Lublin. Właściciele czworonogów protestują, a eksperci podkreślają, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petsitter - zawód dla wrażliwców z pasją

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:00
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Co zrobić z psem, którego nie możemy zabrać ze sobą na przykład za granicę? Oddać go pod opiekę człowiekowi, który ze swojej miłości do zwierzaków uczynił zawód, czyli petsitterowi.
rozwiń zwiń