X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak możesz pomóc zwierzętom? "Reaguj, gdy widzisz ich krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:00
W okresie wakacyjnym szczególnie dużo zwierząt domowych zostaje wyrzuconych na ulice. - Tej patologii, gdy ludzie traktują zwierzę jak rzecz, nie da się do końca zwalczyć. Chodzi więc o to, by przynajmniej skutecznie ją ścigać - mówi Wojciech Muża, wieloletni działacz na rzecz ochrony praw zwierząt w Polsce.
Audio
  • Wojciech Muża o tym, jak i dlaczego warto pomagać bezdomnym zwierzętom (Czwórka/Poranek OnLine)
Mieszkaniec jednego z polskich schronisk
Mieszkaniec jednego z polskich schroniskFoto: PAP/ Wojciech Pacewicz

Wojciech Muża prawami zwierząt w Polsce zajmuje się od początku lat 90. Współpracował z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, a teraz założył Towarzystwo Obrony Zwierząt Rzeczypospolitej Polskiej. - Zauważyliśmy, że większość ugrupowań skupia się na opiece nad zwierzętami, dlatego chcieliśmy zająć się ich obroną prawną, obroną przed wykorzystywaniem, a także edukacją w tym zakresie młodych ludzi - tłumaczy gość Czwórki.

Muża jest jednym w współtwórców ustawy o ochronie zwierząt i dziś przyznaje, że przez wiele lat jej istnienia, wciąż nie zaczęto jej respektować w takim stopniu, w jakim powinno to być robione. - W 1996-1997 roku, gdy ustawa powstawała i wchodziła w życie, chyba wszyscy mieliśmy nadzieję i poczucie, że jej respektowanie w praktyce będzie wyglądało inaczej - mówi Muża. - Tymczasem do dziś, po kolejnej już nowelizacji, zaostrzającej przepisy, wciąż niewiele się zmieniło.

Czytaj także: Gdy zwierzę traktowane jest jak rzecz <<<

Zdaniem gościa Justyny Dżbik w Polsce po prostu brakuje w tym zakresie edukacji. - Ona jest realizowana, ale w bardzo niewielkich obszarach, a chcielibyśmy, by było to ogólnokrajowe, globalne - przyznaje Muża. I dodaje, że choć dotychczas na rynku pojawiło się kilka publikacji, opisują one punkty ustawy, nie pokazując rozwiązań konkretnych problemów. Dlatego Muża napisał książkę pt. "Zwierzęta w gminach. Poradnik samorządowca". Jednym z elementów, które przyspieszyły jej wydanie, był raport  Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynikało, że w Polsce system opieki nad bezdomnymi zwierzętami jest bardzo ułomny. - Urzędnicy gminni mają może dużo dobrych chęci, ale nie potrafią czegokolwiek wywojować na swoim terenie - mówi ekspert. - Nie jestem zwolennikiem wykuwania reguł na pamięć, a wyszukanie regulacji w sieci też trochę trwa, więc warto, by ta książka znalazła się w urzędniczych szufladach.

fot.KPP
fot. KPP w Polkowicach

Zwłaszcza, że zbliżają się wakacje, więc jak przyznaje Muża, psów i kotów, pozostawianych na ulicach, będzie więcej. - Patologia będzie zawsze i żaden kraj, nawet najbardziej rozwinięty, z najlepszymi przepisami, nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Chodzi o to, by skutecznie ją ścigać - mówi ekspert. - Jeśli więc rozpoczniemy edukację dzieci od najmłodszych lat, możemy wygrać tę walkę.

Muża ma konkretne pomysły. - Warto, by w każdej szkole pojawiła się grupa uczniów zainteresowanych tematem, którzy będą, pod naszym patronatem i z naszym wsparciem merytorycznym, działać lokalnie, w schroniskach na danym terenie - proponuje ekspert.

Jak jeszcze można walczyć z łamaniem praw zwierząt w Polsce? Co może zrobić zwykły Kowalski, by ich los przestał być "pieski"?  Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Wojciechem Mużą w audycji "Poranek OnLine".

(kd/ ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies w wielkim mieście. Problem goni problem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
Jednym z polskich miast, w których właścicielom psów nie wolno spacerować ze swoimi pupilami w niektórych miejscach, jest Lublin. Właściciele czworonogów protestują, a eksperci podkreślają, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petsitter - zawód dla wrażliwców z pasją

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:00
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Co zrobić z psem, którego nie możemy zabrać ze sobą na przykład za granicę? Oddać go pod opiekę człowiekowi, który ze swojej miłości do zwierzaków uczynił zawód, czyli petsitterowi.
rozwiń zwiń