Opalając się nie zapomnij o kremie albo wypij filtr

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
44 procent Polaków przyznaje, że lubi się opalać w słońcu, wynika z badań TNS OBOP. Wystawiając ciało na słońce warto pamiętać o kremach i emulsjach z filtrem, albo wyposażyć się w coś bardziej nowoczesnego jak filtr przeciwsłoneczny do picia lub ubranie z dwutlenkiem tytanu.
Audio
  • Czy lubimy korzystać z promieni słonecznych? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czym zastąpić krem z filtrem i jakie numery faktorów wybierać by nie dać się słońcu (Czwórka/Poranek OnLine)
Opalając się nie zapomnij o kremie albo wypij filtr
Foto: Glow Images/East News

Według badań nawet ci Polacy, którzy nie lubią słońca i opalania, starają się choć troszkę poopalać. Podążają za trendem, wg którego opalona skóra wygląda elegancko. Większość opalających się używa kremów i balsamów z filtrem podczas opalania, zdarzają się jednak tacy, którzy idą "na żywioł" - co nie jest ani mądre, ani bezpieczne, może prowadzić do poparzeń, a nawet długotrwałych chorób skóry.
Martyna Ogonek sprawdziła, jak osoba uwielbiająca opalanie może uciec od standardowych kremów i emulsji z filtrem. Okazuje się, że filtr przeciwsłoneczny można wypić. - To płyn, który mamy spożywać doustnie w ilości 2 ml - mówi Małgorzata Nawrocka-Włodarczyk z magazynu "Uroda". - Ma on nam zapewniać ochronę przed słońcem na 3 godziny na poziomie SPF 30. Producent zaleca, by płyn spożyć na godzinę przed ekspozycją słoneczną. 
Zgodnie z opisem producenta płyn działa dzięki specjalnym cząsteczkom w nim zawartym. One dzięki spożyciu doustnemu pojawiają się na naszej skórze i powodują mikrodrgania - a te pochłaniają ponad 97% promieni UVA i UVB.
Filtry do picia to nie jedyna nowość na rynku "przeciwsłonecznym". Wybierając się na plażę można włożyć ubranie przeciwsłoneczne - uszyte ze specjalnej tkaniny - materiału syntetycznego np. z dodatkiem dwutlenku tytanu, który jest filtrem mineralnym dodawanym m.in. do niektórych kosmetyków przeciwsłonecznych.
Okazuje się, że nasze zwyczajne ubrania też mogą stać się przeciwsłoneczne dzięki specjalnemu proszkowi do prania z dwutlenkiem tytanu.
Iwona Świdzińska, dermatolog z Centrum Medycznego WellMed podkreśla, że istotnym jest dobranie filtru do fototypu naszej skóry.  W Polsce występują trzy z pięciu wyróżnianych fototypów. - W pierwszym i drugim fototypie mamy osoby o bardzo jasnej, mlecznej karnacji, najczęściej z jasnymi włosami, tęczówkami oczu - mówi lekarka. - To osoby które bardzo szybko ulegają poparzeniom słonecznym. Trzeci fototyp jest również europejski, te osoby mają jednak ciemniejsze włosy, oczy, znoszą opalanie znacznie łagodniej. Tzw. jedynki i dwójki powinny używać najwyższych filtrów 50+ zwłaszcza w pierwszym okresie wystawienia na słońce, potem można filtr zmniejszyć na 30.
Dermatolog zwraca uwagę, że Polacy często nakładają zbyt mało kremu na skórę, a podczas opalania za rzadko dosmarowują się. Jakich błędów nie popełniać podczas opalania, po jakie kremy sięgać dowiesz się słuchając całej audycji.
(pj / ac)

Czytaj także

Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:10
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia dostęp do państwowej służby zdrowia w dowolnym państwie UE. Sprawdziliśmy jak z niej korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna superprzygoda w Polsce? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 19:06
W czwartkowym wydaniu audycji "4 do 4" będziemy Was przekonywać, że w Polsce także można spędzić nie tylko świetne wakacje, ale także ekstremalny, pełen wrażeń długi weekend. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak umiejętnie wydawać pieniądze za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:07
Wizyta w kantorze, korzystanie z kart czy bankomatów - w jaki sposób płacić podczas zagranicznych wojaży, by stracić jak najmniej pieniędzy?
rozwiń zwiń