Paulina Stępień: Polska słodkościami stoi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 11:20
Paulina Stępień jest kucharką - amatorką. Wraz z mężem prowadzi popularnego kulinarnego vloga Kotlet.TV, który powstał z pasji do gotowania. Swoje przepisy umieszczają na stronie w postaci filmów. W studiu Czwórki rozmawialiśmy z vlogerką o polskiej kuchni.
Audio
  • Rozmowa z Pauliną Stępień, założycielką kulinarnego vloga Kotlet.TV (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda: Polacy wolą bigos, czy pierogi? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Kucharz, Tomasz Jakubiak mówi o kaszance (Czwórka/Poranek OnLine)
Paulina Stępień z Kotlet.TV
Paulina Stępień z Kotlet.TVFoto: materiały promocyjne/www.kotlet.tv

Nasze rodzime potrawy kojarzą się z bigosem i pierogami. Okazuje się, że możemy również pochwalić się własnymi wyrobami cukerniczymi.

- Polska stoi słodkościami, tylko o tym się nie wie. Jednak każdy zna makowiec, sernik czy ciasto drożdżowe - mówi Paulina Stępień, założycielka strony Kotlet.TV.

Według gościa Czwórki, gotowanie wcale nie wymaga wielogodzinnej pracy, tylko po to, aby zaznać kilkuminutowej przyjemności z jedzenia. - Steki można zrobić w 4 minuty. Potem to od nas zależy jak długo będziemy się nimi delektować - tłumaczy vlogerka.

Czytaj także: Kulinarne vlogi powstają z pasji do gotowania<<<

Zapytaliśmy kucharkę, co mogłoby stać się fast-foodowym polskim hitem eksportowym. - Pierogi to jest bardzo dobry pomysł. Myślę jednak, że małe kotleciki byłyby lepsze, ponieważ ludzie wolą smażone dania. Zamiast wieprzowiny wybrałabym drób, bo jest bardziej lubiany. Mogłyby być wkładane w bułkę lub w zwinięty papier, jak brytyjskie "fish and chips”.

Paulina Stepień twierdzi, że sukces w internecie można osiągnąć poprzez pasję do tego, co się robi, byciem konsekwentnym oraz dużą dawką poczucia humoru. Jednak blogerka marzyła, by "wyjść z cyberprzestrzeni" i na początku listopada zadebiutuje na rynku wydawniczym. - Napisanie książki kucharskiej to duże przedsięwzięcie. Wszystko w niej zrobiłam sama. To było bardzo trudne - wyjaśnia kucharka.

W audycji zapytaliśmy również Polaków, co bardziej preferują: bigos czy pierogi? Ponadto kucharz, Tomasz Jakubiak opowiedział o "polskim kawiorze", czyli kaszance. Zapraszamy do wysłuchania materiałów z audycji "Poranek OnLine".

bc/pj

Czytaj także

Portale randkowe - szansa na miłość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:30
W dobie internetu i globalnej wioski możemy z łatwością nawiązać znajomości z ludźmi z całego świata. A czasami nawet - w sieci - odnaleźć swoją drugą połówkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menu na upalne dni - ostre przyprawy i lemoniada

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:20
Żar leje się z nieba, kawałek cienia jest na wagę złota - tak upalnego lata już dawno w Polsce nie było. Jakie potrawy i które smaki orzeźwią nas najbardziej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jessica Mercedes: nie chciałam nudnej pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 13:22
Jest jedną z najpopularniejszych w Polsce blogerek modowych, a jej wskazówkami inspirują się tysiące młodych dziewczyn. Jessica Mercedes to najlepszy przykład, że warto w życiu podążać za pasją.
rozwiń zwiń