Auto samo się nie ślizga

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 12:16
To my doprowadzamy do tego, że samochód przestaje nas słuchać – mówi ekspert od bezpiecznej jazdy.
Audio
  • Napęd na przednie, tylne i 4x4. Jak radzić sobie w poślizgu

Należy ćwiczyć wychodzenie z poślizgów, ale nie warto robić tego na własną rękę. Najlepiej odbyć kurs bezpiecznej jazdy, na którym można nauczyć się jak reagować, gdy samochód wpadnie w poślizg – zachęca Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault.

Co robić, a czego nie robić, gdy mimo wszystko utracimy kontrolę nad samochodem? – Nie można puszczać kierownicy. Trzeba wykonać kontrę w odpowiednim momencie i odpowiednio szybko. Co najważniejsze, kontrę zawsze wykonujemy w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu samochodu – tłumaczy gość "Poranka" Czwórki.

Gdy w samochodzie zadziała system ABS, należy bardzo mocno wcisnąć pedał hamulca i – uwaga! – nie zwalniać nacisku! Zbigniew Weseli przypomina, że ABS nie zawsze skraca drogę hamowania, lecz przede wszystkim przeciwdziała blokowaniu kół i ułatwia ominięcie przeszkody podczas hamowania.

– Jednak, gdy samochód wpadnie na skrzyżowaniu w tak zwaną pralkę, koła podskakują, samochód wysyła do komputera sprzeczne impulsy i zaczyna po prostu wariować – ostrzega gość "Poranka".

Jak skutecznie wyjechać z zaspy? – Zimą należy zawsze wozić przy sobie saperkę lub małą łopatę. Jeśli śniegu jest dużo, istnieje ryzyko, że samochód na nim osiądzie. To powoduje, że koła obracają się w miejscu. By wyjechać, należy usunąć śnieg spod samochodu – radzi Zbigniew Weseli. Skutecznym sposobem jest również podłożenie dywanika pod koła, które się obracają. Działa również tradycyjna metoda – można poprosić o pomoc kilku towarzyszy niedoli i wspólnie wypchnąć samochód z zaspy.

Więcej w rozmowie Kuby Marcinowicza ze Zbigniewiem Weselim. Kliknij ikonę dźwięku/filmu w boksie po prawej.

Am

Czytaj także

Mróz zabija. Już 25 ofiar zimy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 05:43
Od początku zimy w Polsce zmarło w wychłodzenia 25 osób - poinformował IAR rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczny kredyt-pułapka

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 16:57
Jeśli już musimy zorganizować święta za pożyczone pieniądze, udajmy się do banku. Unikajmy ofert w stylu "Gotówka od ręki" – radzi analityk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimowy poślizg na letnich oponach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 17:46
Samochody ciężarowe i tiry nie podlegają obowiązkowi zmiany opon na zimowe. Nie zdziwmy się więc, gdy przyjdzie nam stać w korku kilkanaście godzin, bo jeden z nich stanął w poprzek drogi.
rozwiń zwiń