Wizerunek Polski na świecie wciąż gorszy niż rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 09:11
Młodzież z zachodniej Europy uczy się ze swoich podręczników o Polsce pełnej dymiących kominów i rolnikach orających pole za pomocą pługa. Eksperci alarmują, że to wina niezmieniających się od lat za granicą podręczników do historii.
Audio

– Nieadekwatny wizerunek Polski to wynik wieloletnich zaniedbań ze strony Polski, jak i innych państw – twierdzi Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Na szczęście Polacy dostrzegli już problem i od pewnego czasu prowadzona jest promocja naszego kraju. Wraz z rozpoczęciem przez nasz kraj prezydencji w Unii Europejskiej nabrała ona tempa.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim reklama zatytułowana "Poland. Feel invited", którą od niedawna można oglądać w krajach Europy Zachodniej. Prezentuje ona nasze państwo m.in., jako żyjące w zgodzie z naturą, pełne wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Co więcej, od 1 lipca działa strona internetowa doyouknowpolska.com, na której każdy może umieścić łamiące stereotypy o naszym kraju zdjęcia, ukazujące jego piękno, naturę czy nowoczesność. Na filmie promocyjnym witryny Polska ukazana jest, jako kraj ludzi młodych, aktywnych i pełnych zapału. Jak wyjaśnia Jacek Major z MSZ, póki co strona "spełnia swoje zadanie". Miesięcznie odwiedza ją ok. 50 tysięcy internautów.

(spot "Polska. Feel invited")

Jak ocenia Bartłomiej Biskup, aby zmienić postrzeganie Polski przez obcokrajowców potrzebna jest jednak długofalowa promocja, a nie kilka wyjątkowo dobrych spotów reklamowych. – Taka kampania musi być spójna i prowadzona nieustannie. Każda reklama to krok w dobrym kierunku – ocenia.

Więcej o wizerunku Polski na świecie w "Poranku".

ap

Czytaj także

Wrocław zmienia nazwę, by się podobać obcokrajowcom. Miodek oburzony

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 05:52
Stolica województwa dolnośląskiego promuje się przed Euro 2012. W materiałach reklamowych używa jednak zmienionej nazwy miasta. Językoznawcy są oburzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Crowe i Redford będą promowali Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:57
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce, by w filmie promującym nasz kraj "Polska Tak!" wystąpiły m.in. gwiazdy światowego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć dobrą pracę? Kreuj swój wizerunek w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 19:00
Wielu pracodawców, zanim zatrudni pracownika, sprawdza jego obecność w internecie. Dopiero później podejmowana jest decyzja o tym, czy dana osoba nadaje się na określone stanowisko.
rozwiń zwiń