Nietypowe bonusy dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:37
Wycieczka na Hawaje, stypendia dla wszystkich dzieci, zbadanie kodu genetycznego pod kątem różnych schorzeń – to niektóre przykłady sposobów premiowania pracowników. Co dodatkowego może nam zaoferować pracodawca?
Audio

- W Polsce, jeśli profity się pojawiają, są dość typowe - mówi Krzysztof Kaczmar z Fundacji Kronenberga. – To pomoc w nauce języków obcych, specjalne karnety do klubów fitness, które pozwalają trochę się odprężyć po stresującym dniu pracy – wymienia. Bardziej egzotyczne, jak wycieczki i stypendia, to atrakcje przygotowane głównie przez firmy za oceanem.

Za dodatkowe profity nie można zdaniem eksperta uznać służbowego laptopa, komórki czy samochodu. – To narzędzia pracy, za pomocą których spełniamy swoje obowiązki służbowe.

Tym, co w może być szczególnie ważne dla Polaków, jest dodatkowa opieka medyczna. Mając zagwarantowaną dodatkową, prywatną opiekę medyczną łatwiej dostaniemy się do specjalisty. – Opłaca się to również pracodawcom – absencja chorobowa pracowników jest krótsza – podkreśla Kaczmar.

Jakie jeszcze profity możliwe są w pracy? Więcej w dźwięku całej audycji.

pg

Czytaj także

Za pan brat z szefem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 11:22
Nie ulega wątpliwości, że ze swoim przełożonym trzeba żyć w zgodzie. Nie jest to jednak zadanie łatwe. W Czwórce postanowiliśmy więc przybliżyć wam kilka sposobów, trików, metod, dzięki którym można zyskać sympatię szefa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idź do pośredniaka i zostań dyrektorem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 09:30
Jaką pracę można znaleźć w pośredniaku? Czy warto się tam wybrać? Urzędy pracy nadal nie budzą naszego zaufania, kojarzą się z ofertami pracy tymczasowej i obowiązkiem rejestracji na zasiłek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest prawda o rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 11:02
Zewsząd słychać, że sytuacja na rynku pracy jest zła, że jest kryzys. Jak się jednak okazuje oferty pracy pojawiają się jest coraz częściej a PKB rośnie.
rozwiń zwiń