X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywność zdrowsza niż inne?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 11:28
Prawie 70% Polaków deklaruje, że nie spotkało się z pojęciem żywności funkcjonalnej, badania pokazują jednak, iż intuicyjnie właśnie takiej żywności szukamy i coraz częściej ląduje ona na naszych talerzach.
Audio

– Problem z wiedzą na temat tego czym jest żywność funkcjonalną polega na tym, iż ciągle nie jest ona zdefiniowana w przepisach prawa – mówiła w Czwórce mecenas Renata Patoka z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Jedyna, jak dotąd, definicja została opracowana przez Komisję Europejską, która za żywność funkcjonalną uznaje produkty spożywcze, które w sposób udokumentowany wpływają na nasze zdrowie. Jako przykład takiej żywności Patoka podała produkty ze sterolami, czyli związkami odpowiedzialnymi m.in. za transport tłuszczów w organizmie. – Definicja ponadto do żywności funkcjonalnej zalicza tylko takie produkty, które są spożywane konwencjonalnie, dlatego też tabletki i kapsułki są z niej wyłączone – precyzowała prawniczka.

Pojęcie żywności funkcjonalnej nie jest tożsame ze zdrową żywnością, żywnością wzbogaconą, czy też żywnością zmodyfikowaną, choć może zawierać elementy każdego z tych określeń.

- Zmodyfikowanie tej żywności może polegać na wzbogaceniu, albo pozbawieniu jej pewnych substancji, np. obniżeniu zawartość soli, lub tłuszczu – wyjaśniała Małgorzata Siewierska z firmy On Board, inicjatorka projektu "Żywność funkcjonalna 2012".

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie znaczenie dla naszych posiłków i całego przemysłu żywieniowego, może mieć wyodrębnienie tej nowej kategorii żywności kliknij w ikonę dźwięku.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żywność funkcjonalna

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 12:41
Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedz z przyjemnością. Wybierz slow food

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 20:30
Odkrywaj smaki, korzystaj z tradycyjnych produktów - w myśl zasady, że jakość potrawy jest ważniejsza niż szybkość jej przygotowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We Włoszech brakuje jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 10:57
Mimo ustępstw ze strony rządu, włoscy kierowcy ciężarówek, strajkujący od poniedziałku, nie przerywają akcji protestacyjnych.
rozwiń zwiń