Studenci wybierają życie o chlebie i wodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:00
Wielki Post to czas, gdy wielu z nas robi sobie różnego rodzaju postanowienia. Częstochowskie środowisko akademickie postanowiło wziąć udział w specjalnej sztafecie, polegającej na przestrzeganiu ścisłego postu.
Audio

Do sztafety może przyłączyć się każdy, kto jeden dzień Wielkiego Postu spędzi o chlebie i wodzie. Na stronie internetowej duszpasterstwa emaus.czest.pl jest specjalny kalendarz, w który można wpisać swoją deklarację. Post musi być ścisły - tylko chleb i woda, bez żadnych kompromisów i ułatwień.

– Chodzi o przekazywanie sobie intencji. Ścisły post to jest konkretne wyrzeczenie, ale też i forma modlitwy. Myślę, że każdy jest przygotowany na to, że będzie miał tzw. ssanie wewnętrzne żeby coś zjeść. Umysłem, sercem, intencją będzie jednak pracował nad tym, żeby to w sobie wypracować i panować nad tym – powiedział ks. Marek Bator.

By zostać pełnoprawnym członkiem sztafety najpierw trzeba przejść jednodniowy post. Taka swoistego rodzaju głodówka jest bezpieczna dla zdrowia. - Nasz organizm przestawia się wtedy na tzw. tryb oszczędzania. W pierwszej kolejności korzysta on z zapasu glikogenu, który jest magazynowany w wątrobie. Ważne żeby wypijać wtedy odpowiednią ilość wody, około dwóch litrów na dobę – przypomniała Diana Wolańska, dietetyk.

Więcej o studenckiej sztafecie wielkopostnej i innych postanowieniach Polaków w tym okresie posłuchaj w materiale reporterskim Beaty Kwiatkowskiej.

pg

Zobacz więcej na temat: Czestochowa studenci

Czytaj także

Jakie kino najbardziej kochają Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 08:00
Jesteśmy w dziesiątce krajów europejskich, w których wzrosła sprzedaż biletów w kinach...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nauka musi być nudna?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
W poniedziałek w "Poranku" poznaliście atrakcyjne sposoby na naukę! Rozwiązania proponowane przez Centrum Nauki Kopernik to m. in. śpiewająca Wikipedia i żywa biblioteka.
rozwiń zwiń