Szkoła na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 01:00
Połowa absolwentów liceów profilowanych nie potrafi zdać matury, a kończący szkoły zawodowe nie mają kwalifikacji, żeby podjąć pracę. Zmieni to reforma szkolnictwa, która potrwa do 2017 roku.
Audio
  • O reformie szkolnictwa Justyna Dżbik rozmawia z Tadeuszem Sławeckim, podsekretarzem stanu w MEN
  • Co to jest fotonika? O nowym kierunku studiów opowiada Daniel Budaszewski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej
  • Posłuchaj rozmowy o tym, które zawody mają świetlana przyszłość. Gościem audycji jest Rafał Glogier-Osiński, ekspert rynku pracy z gazetapraca.pl

 - Wszystkie zaplanowane w reformie odbywają się pod hasłem "Edukacja dla rynku pracy" i mają charakter ewolucyjny a nie rewolucyjny – mówi Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu w MEN. - Zależy nam na tym, żeby wygasić działalność szkół, które były najsłabszym ogniwem, czyli liceów profilowanych i uzupełniających. Wprowadzamy za to obligatoryjnie trzyletnią szkołę zawodową i i jednolity egzamin przed okręgową komisja egzaminacyjna.
Nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych - tak jak w liceach ogólnokształcących - będzie powiązana z nauką w gimnazjach: treści tam rozpoczęte znajdą kontynuację w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.
 - Wbrew temu co moglibyśmy przypuszczać Polska ma bogata tradycję kształcenia zawodowego i my chcielibyśmy do niej wrócić - zapewnia gość Czwórki. - Wystarczy wymienić szkoły przyzakładowe wspierane przez placówki, przy których powstawały.
Zgodnie z reformą, egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, lecz na różnych jej etapach. A egzamin zawodowy będzie przebiegał zawsze z wykonaniem części praktycznej.
 - Osoba, która zdobędzie określoną kwalifikację albo zawód otrzyma odpowiednie zaświadczenie z załącznikiem honorowanym w całej Unii Europejskiej - wyjaśnia współtwórca reformy szkolnictwa z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Należy jednak pamiętać, że realna współpraca szkół zawodowych z lokalnymi firmami wymaga kształcenia w zawodach,na które jest zapotrzebowanie w danym momencie albo w danym regionie.

- XXI wiek stawia przed szkołami nowe wyzwania. I tak zamiast kształcić przyszłych absolwentów w zawodzie "obróbka skrawaniem" władze szkoły powinny wprowadzić zajęcia potrzebne monterowi instalacji odnawialnych źródeł energii, czyli temu, który w przyszłości będzie zajmował się montowaniem paneli słonecznych, bo taka jest potrzeba rynku.   
Obecna reforma szkolnictwa rozpoczęła się we wrześniu 2012, cała operacja zakończy się w roku 2017.

Cała rozmowa Justyny Dżbik z gościem audycji "Poranek OnLine" jest w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. A jeśli chcesz dowiedzieć się, które zawody są najbardziej przyszłościowe posłuchaj nagrania z "Na cztery ręce".

Tu znajdziesz pozostałe audycje zrealizowane we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

kul

Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kozioł ofiarny" z klasy przeniósł się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:33
Nadużywanie internetu najczęściej związane jest z problemami takimi jak depresja, albo stany lekowe. I choć w Polsce statystyki odpowiadają średniej europejskiej, coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Czwórce polała się krew…

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:16
Oczywiście tylko na niby. Wszystko za sprawą nowego cyklu "Bezpieczna szkoła", w którym opowiemy wam, jak zachować się w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia. W poniedziałkowym "W cztery oczy" opatrywaliśmy rany.
rozwiń zwiń