X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoła na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 01:00
Połowa absolwentów liceów profilowanych nie potrafi zdać matury, a kończący szkoły zawodowe nie mają kwalifikacji, żeby podjąć pracę. Zmieni to reforma szkolnictwa, która potrwa do 2017 roku.
Audio
  • O reformie szkolnictwa Justyna Dżbik rozmawia z Tadeuszem Sławeckim, podsekretarzem stanu w MEN
  • Co to jest fotonika? O nowym kierunku studiów opowiada Daniel Budaszewski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej
  • Posłuchaj rozmowy o tym, które zawody mają świetlana przyszłość. Gościem audycji jest Rafał Glogier-Osiński, ekspert rynku pracy z gazetapraca.pl

 - Wszystkie zaplanowane w reformie odbywają się pod hasłem "Edukacja dla rynku pracy" i mają charakter ewolucyjny a nie rewolucyjny – mówi Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu w MEN. - Zależy nam na tym, żeby wygasić działalność szkół, które były najsłabszym ogniwem, czyli liceów profilowanych i uzupełniających. Wprowadzamy za to obligatoryjnie trzyletnią szkołę zawodową i i jednolity egzamin przed okręgową komisja egzaminacyjna.
Nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych - tak jak w liceach ogólnokształcących - będzie powiązana z nauką w gimnazjach: treści tam rozpoczęte znajdą kontynuację w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.
 - Wbrew temu co moglibyśmy przypuszczać Polska ma bogata tradycję kształcenia zawodowego i my chcielibyśmy do niej wrócić - zapewnia gość Czwórki. - Wystarczy wymienić szkoły przyzakładowe wspierane przez placówki, przy których powstawały.
Zgodnie z reformą, egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, lecz na różnych jej etapach. A egzamin zawodowy będzie przebiegał zawsze z wykonaniem części praktycznej.
 - Osoba, która zdobędzie określoną kwalifikację albo zawód otrzyma odpowiednie zaświadczenie z załącznikiem honorowanym w całej Unii Europejskiej - wyjaśnia współtwórca reformy szkolnictwa z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Należy jednak pamiętać, że realna współpraca szkół zawodowych z lokalnymi firmami wymaga kształcenia w zawodach,na które jest zapotrzebowanie w danym momencie albo w danym regionie.

- XXI wiek stawia przed szkołami nowe wyzwania. I tak zamiast kształcić przyszłych absolwentów w zawodzie "obróbka skrawaniem" władze szkoły powinny wprowadzić zajęcia potrzebne monterowi instalacji odnawialnych źródeł energii, czyli temu, który w przyszłości będzie zajmował się montowaniem paneli słonecznych, bo taka jest potrzeba rynku.   
Obecna reforma szkolnictwa rozpoczęła się we wrześniu 2012, cała operacja zakończy się w roku 2017.

Cała rozmowa Justyny Dżbik z gościem audycji "Poranek OnLine" jest w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. A jeśli chcesz dowiedzieć się, które zawody są najbardziej przyszłościowe posłuchaj nagrania z "Na cztery ręce".

Tu znajdziesz pozostałe audycje zrealizowane we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kozioł ofiarny" z klasy przeniósł się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:33
Nadużywanie internetu najczęściej związane jest z problemami takimi jak depresja, albo stany lekowe. I choć w Polsce statystyki odpowiadają średniej europejskiej, coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Czwórce polała się krew…

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:16
Oczywiście tylko na niby. Wszystko za sprawą nowego cyklu "Bezpieczna szkoła", w którym opowiemy wam, jak zachować się w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia. W poniedziałkowym "W cztery oczy" opatrywaliśmy rany.
rozwiń zwiń