"Kozioł ofiarny" z klasy przeniósł się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:33
Nadużywanie internetu najczęściej związane jest z problemami takimi jak depresja, albo stany lekowe. I choć w Polsce statystyki odpowiadają średniej europejskiej, coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez sieci.
Audio
  • Bartek Wasilewski sprawdził jakie zachowania w sieci są najpopularniejsze wśród młodzieży. Posłuchaj jego relacji
  • Czy polska młodzież jest uzależniona od internetu? Sprawdź wyniki badań Fundacji "Dzieci Niczyje"

EU-NET-ADB to projekt badawczy zajmujący się zachowaniami uzależnieniowymi od internetu wśród młodzieży. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet. Ze strony polskiej bierze w nim udział Fundacja "Dzieci Niczyje".
  - Na tle pozostałych państw Polska wypadła umiarkowanie dobrze. Jesteśmy mniej więcej w środku tabeli - tłumaczy Szymon Wójcik z Fundacji "Dzieci Niczyje". - Nie oznacza to jednak, że jest u nas wyjątkowo dobrze, albo wyjątkowo źle. Po prostu - odpowiadamy europejskiej średniej.
Badanie miało na celu określenie skali problemu nadużywania internetu przez europejską młodzież oraz wyodrębnienie czynników powodujących takie zachowania. Zostało ono przeprowadzone wśród młodzieży w wieku 14-17 lat w siedmiu krajach europejskich. Oprócz Polski były to Grecja, Hiszpania, Islandia, Holandia, Niemcy i Rumunia.
 - Należy podkreślić, że zdefiniowane w badaniu problemy nie dotyczą czasu, który spędzamy w sieci. Bo żyjemy w czasach, w których każdy robi to godzinami - kontynuuje gość Justyny Dżbik. - Bardziej chodzi o brak kontroli nad tym czasem i o negatywne skutki  wynikające z przesiadywania przy komputerze. Czyli brak znajomych, utrata kontaktu z rodziną, zaniedbywanie obowiązków.    
Problemy z nadużywaniem internetu najczęściej dotyczą osób, które w sieci skupiają się na jednej aktywności: grają on-line (chłopcy) albo w nadmiarze korzystają z portali społecznościowych (dziewczęta).

Posłuchaj nagrania z audycji "Poranek OnLine", zapoznaj się także z materiałem reporterskim Bartka Wasilewskiego, który sprawdził jakie są najbardziej powszechne formy zachowania młodych ludzi w sieci.

Więcej o bezpieczeństwie w sieci i w szkole oraz o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadużywanie internetu przeczytasz tutaj > > >

kul

Czytaj także

Facebook jak emocjonalny fast food

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:35
"Dawno temu ja i mój mąż co wieczór przed zaśnięciem zamiast zamieszczać posty na Facebooku, rozmawialiśmy. Muszę przyznać, że brakuje mi tego... Żona_22". Tak zaczyna się książka Melanie Gideon o poszukiwaniu bliskości w dzisiejszym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudno żyć w biedzie, kiedy wszyscy mają wszystko

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:54
Codziennie z głodu umiera tyle dzieci, ile mniej więcej mieszkańców ma średniej wielkości miasto w Polsce. Ale ubóstwo nie dotyczy tylko krajów najbiedniejszych. Coraz częściej zdarza się tam, gdzie z pozoru są pieniądze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warto zapanować nad maluchem z myszką i pilotem w ręce

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 10:00
Zabezpieczenie dziecka przed ciemną stroną Internetu, to obowiązek każdego odpowiedzialnego rodzica. Można to zrobić instalując odpowiednie programy. Trzeba jednak cały czas mieć rękę na pulsie, bo dzieci z prędkością światła rozszyfrowują wszelkie kody i zabezpieczenia.
rozwiń zwiń