Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
Audio
  • Troll parenting, czyli ośmieszanie dzieci w internecie - rozmowa z Miłoszem Brzezińskim (Poranek OnLine/Czwórka)
Troll parenting  gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci
Foto: Glow Images/East News

/

– Czysta krytyka, pozbawiona elementów wsparcia, działa motywująco wyłącznie na ludzi, których nie lubimy – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. –  Jednak ciężko to przełożyć na relacje rodziców z dziećmi. W takim przypadku ważne jest,  by rodzice, krytykujący swoje dzieci, również je wspierali.

To jednak nie zawsze ma miejsce. Ostatnio w sieci króluje nowy trend, tzw. troll parenting, czyli wrzucanie do sieci przez rodziców filmików, przedstawiających ich pociechy w kompromitujących sytuacjach – płaczące, bezradne, przewracające się, bądź, dla żartu, przebrane za kwiatki i podlewane wodą z konewki przez tatę.

– Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sieć zapamiętuje wszystko za nas, więc jeśli wrzucimy do sieci kompromitujący film, a ktoś go nam skomentuje słowami "ty debilu", to nie przeminie, tylko zostanie tam już na całe nasze życie – mówi Brzeziński. – Więc nawet jeśli dziecko, które dziś jest 5-letnim bohaterem śmiesznego filmiku dorośnie i będzie 40-letnim prezesem, lekarzem albo prawnikiem to określenie "debil" będzie z nim nieprzerwanie przez cały czas.

By dowiedzieć się więcej o zjawisku troll parentingu i konsekwencjach, jakie może ono mieć w przyszłości, posłuchaj nagrania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim z "Poranka OnLine" .

(kd)

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Bennewicz: nawiązywanie relacji z dzieckiem może być łatwe

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:00
– Choć mówimy, że dzieci są dla nas najważniejsze, tak naprawdę wcale się nimi nie zajmujemy. Przepędzamy je jak muchy, gdy zaczynają zadawać pytania – mówi w Czwórce Maciej Bennewicz, coach, socjolog i autor książki "Rozmowy z Karolcią, czyli coaching przy herbacie".
rozwiń zwiń