Wschód otwiera się na wschód

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:53
Rzeszów, Białystok i Lublin w najbliższych miesiącach staną się miejscami wielu kulturalnych i artystyczny wydarzeń. Trzy miasta Polski Wschodniej znów otwierają się na Wschód i nie tylko...
Audio
  • Michał Laszczkowski, rzecznik prasowy NCK, opowiada o imprezie "Wschód Kultury" (Poranek OnLine/Czwórka)
Michał Laszczkowski i Justyna Dżbik w Czwórce
Michał Laszczkowski i Justyna Dżbik w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

- Jednym z celów statutowych Narodowego Centrum Kultury jest promocja polskiego dziedzictwa kulturowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt "Wschód Kultury" idealnie wpisuje się w ten cel - mówi Michał Laszczkowski, rzecznik prasowy NCK. - Możemy zaproponować odbiorcom tego festiwalu niezwykłe doświadczenie obcowania z wieloma kulturami, nie tylko tymi historycznymi - dodaje.

A trzeba powiedzieć, że "Wschód Kultury" to festiwal, który będzie trwał 3 miesiące w trzech dużych miastach na wschodzie Polski, będą to: Rzeszów, Białystok i Lublin. Ta impreza to okazja by poznać różne dziedziny sztuki z różnych państw, bo jak twierdzi gość Justyny Dżbik: na wschodzie nie tylko Chiny są atrakcyjne, ale za nasza bliska granicą też są wspaniałe miejsca i artyści.
- Pomysł na tę imprezę powstał kilka lat temu, kiedy Polska uzyskała prawo do organizacji Euro 2012. Wtedy minister kultury wpadł na pomysł by nie była to tylko rozrywka sportowa, ale również artystyczna. Powstał wtedy projekt Europejski Stadion Kultury, który okazał się wielkim przedsięwzięciem - mówi rzecznik Narodowego Centrum Kultury. - To była olbrzymia ilość pozytywnej energii i inwencji. W tym roku postanowiliśmy to kontynuować.

Festiwal "Wschód kultury” zakłada nową formę współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł.
Projekt odbywać się będzie w trzech odsłonach:
28-30 czerwca 2013, Rzeszów – Europejski Stadion Kultury
25-29 września 2013, Białystok – Inny wymiar
1-6 października 2013, Lublin – Integracje – Mediacje

Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia.

(pj)

Czytaj także

Paweł Althamer oddaje Kordegardę przyjaciołom i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 14:00
8 czerwca w galerii Kordegarda ruszyła wystawa "Pałac Kultury” w ramach projektu KordegAART!. Jest to wystawa, która zawłaszcza na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzoną z monumentalną powagą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź znów będzie miastem kobiet!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 14:30
Łódź – symbol kobiet silnych i przedsiębiorczych, jest także miejscem miejscem bardzo kobiecego festiwalu. Hasło tegorocznej edycji projektu "Łódź Miastem Kobiet" brzmi: "Dobre bo łódzkie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Syrwid: bohaterką "Bogactwa" jest pamięć

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 11:00
Z wykształcenia filmoznawca, publikuje felietony i recenzje o filmie. I choć nie jest jej obce zagadnienie grafomanii Marta Syrwid sama też zdecydowała się sięgnąć po pióro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gościnność w różnych częściach świata

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 18:37
Jak się gościmy w różnych częściach świata. Kto zaprosi nas do domu, a kto zaproponuje spotkanie w knajpie? O tradycjach i gościnności porozmawiamy w niedzielnym Bed & Breakfast".
rozwiń zwiń