Recepta na udany biznes? Po pierwsze: nie poddawaj się

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 07:00
Okazuje się, że coraz mniej młodych ludzi w Polsce chce zakładać własne firmy. - Nie uczy się studentów jak tak naprawdę prowadzić biznes - mówi dziennikarz ekonomiczny Tomasz Jaroszek. - Często też po pierwszej porażce po prostu się poddajemy, a trzeba próbować dalej.
Audio
  • Chcesz rozwinąć własny biznes? Po pierwsze: nie poddawaj się (Poranek OnLine/Czwórka)
Recepta na udany biznes? Po pierwsze: nie poddawaj się
Foto: Glow Images/East News

Wydawałoby się, że własną działalność gospodarczą dobrze jest rozpocząć, zanim będziemy mieli rodzinę, czy kredyty na mieszkanie i samochód. – Według statystyki wieku teoretycznie najlepiej założyć własny biznes jak najwcześniej, bo wówczas czy się przegra, czy się wygra, odpowiedzialność będzie mniejsza – mówi dziennikarz ekonomiczny Tomasz Jaroszek. – Nie każdy musi być przedsiębiorcą, ale o tym dowiadujemy się z reguły, gdy już "położymy" pierwszą firmę.

Zdaniem eksperta jednak problem polega na tym, że w Polsce nie uczy się jak tak naprawdę prowadzić biznes. – U nas firma oznacza sukces – mówi gość "Poranka OnLine". – A gdyby poczytać biografie milionerów, oni jasno mówią, że niejedna rzecz im w życiu nie wyszła, i że była to cenna lekcja. Tymczasem u nas, gdy pierwszy biznes "nie wypala", wracamy za biurko do korporacji.

Zdaniem słuchaczy Czwórki jedną z barier, która powstrzymuje młodych ludzi przed otwieraniem własnych firm jest brak realnego wparcia państwa, a także problemy m.in. z ZUS. – Koszty utrzymania, podatki – wymieniają kolejno. – Chciałbym zatrudnić pracowników, ale mnie na to nie stać – skarży się Marcin.

– Bardzo dużo ludzi chce mieć umowę o pracę nie zastanawiając się, co to oznacza dla pracodawcy – mówi Jaroszek. – A to są po prostu ogromne koszty. Umowy o pracę w dużych firmach oznaczają z reguły przesunięcie nazwiska pracownika w tabelce do innej kolumny, ale dla mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają dwie osoby, to bywa niszczące. To błędne koło.

(kd)

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracodawca sprawdzi twoją historię kredytową?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:12
Trwają prace nad wprowadzeniem możliwości udostępniania tego typu informacji przez odpowiednie instytucje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć własny bisnes? Dostaniesz na to pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:19
60 tys. zł zastrzyku gotówki w formie pożyczki na własny biznes - to podstawowe założenie programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
rozwiń zwiń