Studiuj kulinaria na ASP. Rusza pierwszy w Polsce kierunek "food design"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:00
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi to pierwsza uczelnia w Polsce, gdzie można studiować projektowanie kulinariów. Zdaniem rektora uczelni taki kierunek to odpowiedź na światowe trendy.
Audio
  • Studia z zakresu projektowania kulinariów ruszają na ASP w Łodzi (Poranek OnLine/Czwórka)
Studiuj kulinaria na ASP. Rusza pierwszy w Polsce kierunek food design
Foto: Glow Images/East News

Żyjemy w czasach estetyzacji kulinariów - jedzenie ma nie tylko zaspokajać głód, musi też smakować i wyglądać. Dlatego też "food design" to niezwykle szeroka i dynamicznie rozwijająca się dziedzina sztuki. Nie tylko kulinarnej.

- W ramach nowego kierunku studenci będą uczyć się wszystkiego, co wiąże się z przygotowaniem posiłków, stylizacją stołu i z urządzeniem wnętrza - mówi rektor uczelni, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak. Wiedzę teoretyczną połączymy z warsztatami w kuchniach i restauracjach. Nie zabraknie też zajęć z cukiernictwa.

I choć oferta adresowana jest do szerokiego grona, na razie projektowanie kulinariów cieszy się zainteresowaniem głównie osób z branży kulinarnej.

- Naszą propozycję adresujemy do pasjonatów i ludzi, którzy kochają gotowanie - wyjaśnia rektor ASP w Łodzi. - Szukamy miłośników designu oraz tych, którzy chcą pobudzić swoją kreatywność.

Pierwsze zajęcia na podyplomowych studiach z zakresu projektowania kulinariów odbędą się w październiku. Zdaniem ekspertów kierunek ma duże szanse dalszego rozwoju: - Usługi specjalistyczne to przyszłość rynku pracy - uważa Artur Ragan z agencji pracy "Work Express". - A food designer ma tym większe szanse na sukces, że będzie pracował nad zaspokojeniem jednej z elementarnych potrzeb człowieka.

kul

Czytaj także

Owsianka doda ci skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:30
Poprawia pamięć, polepsza koncentrację, przyspiesza przyswajanie wiedzy, daje energię na cały dzień i pysznie smakuje. U nas owsianka w dwóch wersjach: słodkiej i słonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Talerze to teraz nośniki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 14:03
Na smak potraw wpływają produkty, przyprawy, sposób gotowania. Nie bez znaczenia jest tu "ręka" szefa kuchni i jak się okazuje talerz, nośnik, na którym danie będzie podane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
rozwiń zwiń