Przed wojną jedna trzecia Warszawy mówiła w języku jidysz

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 11:06
W piątek w stolicy rozpoczął się IX Festiwal Kultury Żydowskiej. Serce wydarzenia to okolice ulicy Próżnej, Placu Grzybowskiego, warszawskiej Pragi, a także Muranowa, a jedną z atrakcji jest małe formy teatralne w Teatrze Żydowskim.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy o małych formach teatralnych, które będą prezentowane na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Żydowska muzyka, wielka polska premiera spektaklu w reżyserii Pawła Passiniego "Kukła. Księga Blasku", żydowska kuchnia i taniec, który wprowadzi nas w ten niezwykły czas. Obok występów zagranicznych i polskich gwiazd, w Teatrze Żydowskim zaprezentowane zostaną cieszące się co roku dużą popularnością małe formy sceniczne.
- Na tegoroczną edycję przygotowałam monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach” -  opowiada Magdalena Gnatowska. - Moja bohaterka była pisarką, intelektualistą , doktorem filozofii i muzą Brunona Schulza.
Spektakl jest próbą przełożenia na scenę oryginalnych tekstów pisarki. Będzie go można obejrzeć w Klubie Mamele 31 sierpnia. Nieco wcześniej, bo 28 sierpnia wystawione zostaną "Pożegnania '68". To najnowsza sztuka Jerzego Andrzeja Masłowskiego, którą reżyseruje Rafał Sisicki.
- W sumie to prosta historia, która opowiada o pewnej rodzinie mieszkającej w Polsce - mówi gość Magdaleny Kasperowicz. - On prowadzi sklepik, ona dom, wspólnie próbują przetrwać w czasach, w których przyszło im żyć, nie wdając się w politykę, nie angażując w konflikty. I nagle dzwoni telefon, który burzy cały ich spokój.
Więcej o tych wydarzeniach dowiesz się, słuchając nagrania audycji "Kontrkultura". Zaprasza Magdalena Kasperowicz.

Czytaj także

Matylda Damięcka bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:10
Aktorsko udziela się od ósmego roku życia i uwielbia piłkę nożną. - Już jako dziecko byłam straszną chłopczycą - zwierza się Matylda Damięcka. - Do dziś mam blizny na całym ciele. Uwielbiam je liczyć i opowiadać ich historie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Tyniec: nie traktuję teatru jak świętość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 19:00
Sprzeciwia się bylejakości i tandecie. Twierdzi, że dzisiaj "jakość" gubi gdzieś po drodze literę "ć" - i dlatego w życiu szuka pełnej jakości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Pacek: aktor w akcji traci tyle energii, co górnik na przodku

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 21:30
W filmach obsadzany jest w rolach bohaterów, nieco niezdarnych. Równie zwariowanym postaciom udziela głosu w grach ("Diablo III") jaki i wielu hitowych kreskówkach. O swoim podejściu do zawodu Sławomir Pacek opowiedział Magdalenie Kasperowicz.
rozwiń zwiń