Podziel się Posiłkiem: nakarmiliśmy już 13 milionów dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 12:00
Milion posiłków dla niedożywionych dzieci - pod tym hasłem odbywa się 11. edycja programu Podziel się Posiłkiem. Akcja potrwa do końca października, a jej celem jest zapewnienie 1 000 000 Pełnych Talerzyków potrzebującym dzieciakom.
Audio
  • Przyłącz się do akcji Podziel się Posiłkiem i nakarm niedożywione dzieci. To proste! (Poranek OnLine/Czwórka)
W tym roku po raz pierwszy akcję Podziel się Posiłkiem aktywnie wsparli czołowi blogerzy kulinarni.
W tym roku po raz pierwszy akcję Podziel się Posiłkiem aktywnie wsparli czołowi blogerzy kulinarni.Foto: Glow Images/East News

- Kiedy zaczynaliśmy akcję, w Polsce 30 procent dzieci było niedożywionych. Co więcej, wtedy nie było nawet definicji terminu "niedożywienie dzieci" - wspomina Przemek Pohrybieniuk. - Nasz program oparliśmy na dwóch głównych założeniach. Po pierwsze, chcieliśmy określić skalę tego zjawiska. Po drugie, nakarmić dzieci. Bo skala to jedno, ale dzieciakom trzeba pomagać codziennie.

Z ostatnich badań wynika, że aż 160 tysięcy dzieci w wieku szkolnym cierpi z powodu niedożywienia. Badanie nie uwzględniło jednak dzieci poniżej 7. roku życia.

- W naszej definicji "niedożywienie" oznacza niedostarczanie dzieciom odpowiednich składników żywieniowych, które są im potrzebne do właściwego rozwoju - tłumaczy rozmówca Kuby Kukli. - Dla nas ważne jest też to, że nie tylko dokarmiamy, ale również uwrażliwiamy rodziców i społeczności lokalne na to, żeby dostrzegali problem w swoim najbliższym otoczeniu i żeby od razu próbowali go rozwiązać.

Dzięki zaangażowaniu konsumentów, w ciągu dwóch pierwszych tygodni trwania tegorocznej edycji, już teraz można przekazać 200 000 posiłków dla niedożywionych dzieci. Ale cel jest znacznie wyższy. Organizator chce nakarmić milion dzieci - czyli tyle, ile zmieściłoby się na trzech Stadionach Narodowych.

- Wydaliśmy już 13 milionów posiłków; o kolejnym milionie mówimy na przestrzeni całego roku szkolnego. Ale pamiętajmy, że nasza akcja trwa także w wakacje - mówi Przemek Pohrybieniuk. - Przyłączyć się może każdy, wystarczy w sklepie kupować produkty oznaczone logo Podziel się Posiłkiem. Można też wziąć udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności, która w tym roku odbędzie się na początku października.

Akcja Podziel się Posiłkiem rozpoczęła się 11 lat temu; misją programu jest nagłośnienie problemu niedożywienia dzieci w Polsce: - Bardzo byśmy chcieli, żeby problem już się rozwiązał i żeby nikt nie musiał organizować takich akcji. Z drugiej jednak strony uważamy, że to świetna inicjatywa, więc nawet, kiedy nakarmimy już wszystkie głodne dzieci, nadal będziemy działać - zapewnia gość "Poranka OnLine".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieci żywność

Czytaj także

Trudno żyć w biedzie, kiedy wszyscy mają wszystko

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:54
Codziennie z głodu umiera tyle dzieci, ile mniej więcej mieszkańców ma średniej wielkości miasto w Polsce. Ale ubóstwo nie dotyczy tylko krajów najbiedniejszych. Coraz częściej zdarza się tam, gdzie z pozoru są pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu młodzi Polacy nie mają dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 15:12
Dane demograficzne nie są optymistyczne: w Polsce więcej osób umiera, niż się rodzi. Wg najnowszych szacunków w tym roku liczba zgonów może aż o 40 tysięcy przekroczyć liczbę urodzonych dzieci. To najgorszy wynik od 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń