Trudno żyć w biedzie, kiedy wszyscy mają wszystko

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:54
Codziennie z głodu umiera tyle dzieci, ile mniej więcej mieszkańców ma średniej wielkości miasto w Polsce. Ale ubóstwo nie dotyczy tylko krajów najbiedniejszych. Coraz częściej zdarza się tam, gdzie z pozoru są pieniądze.
Audio
  • Posłuchaj relacji Jarka Kociszewskiego z jednego z najbiedniejszych państw na świecie
  • Janina Ochojska opowiada o ubóstwie na świecie i działalności Polskiej Akcji Humanitarnej
  • Bartek Wasilewski sprawdza dane dotyczące ubóstwa w Polsce. Posłuchaj jego realcji

29 listopada rozgłośnie publiczne zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców obchodzą Dzień Solidarności z Ubóstwem. Z tej okazji na antenach europejskich stacji radiowych prezentowane będą specjalne programy poświęcone tematom takim jak nędza, głód, marnowanie żywności, migracje zarobkowe czy skuteczność pomocy humanitarnej.  

 - Ubóstwo dotyczy nie tylko najbiedniejszych krajów, bo ubodzy ludzie są także w krajach bogatych - mówi Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - I w takich okolicznościach ubóstwo bywa trudniejsze do zniesienia, bo ciężko żyć w biedzie, kiedy na około wszyscy mają wszystko. Ale prawda jest taka, że w bogatych krajach raczej nikt nie umiera z głodu.
Tymczasem na świecie codziennie umiera z głody 26 tysięcy osób: - Dane dotyczą głównie krajów słabo rozwiniętych. I takich, w których często zdarzają się konflikty zbrojne i naturalne katastrofy - kontynuuje szefowa PAH. - Do tego dochodzi brak dostępu do wody i to jest właściwie główna przyczyna, dla której wielu mieszkańców Afryki nie może samodzielnie produkować żywności.
Jedną z organizacji pomagającym najuboższym jest Polska Akcja Humanitarna, która w tym roku świętuje 20-lecie działalności. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych akcji PAH jest "Pajacyk", czyli program dożywiania dzieci w szkołach.

Całą rozmowę z Janiną Ochojską z audycji "Poranek OnLine" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. Posłuchaj też relacji Jarosława Kociszewskiego z Etiopii, jednego z najuboższych krajów świata oraz reportażu Bartka Wasilewskiego dotyczącego ubóstwa w Polsce.

Więcej artykułów i programów związanych z Dniem Solidarności z Ubóstwem znajdziesz tutaj > > >

kul

Czytaj także

Minimaliści materialni i duchowi

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 08:00
Minimalizm, czyli chęć ucieczki od konsumpcyjnego stylu życia zyskuje nowych "wyznawców". Co kryje się za dążeniem do posiadania jak najmniejszej ilości przedmiotów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z ubóstwa nie wyrwiesz jednym telefonem"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 09:30
Z najnowszych badań wynika, że rośnie liczba osób żyjących w ubóstwie. I choć część przypadków wywodzi się a patologii, coraz częściej taka sytuacja dotyka statystycznego Polaka - zatrudnionego na czarno, z zaciągniętym kredytem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo to także stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:40
2,5 miliona ludzi żyje w Polsce w biedzie - wynika z najnowszych badań. Ale ubóstwa się nie zauważa, choć dla innych pozostaje ono wielka tragedią.
rozwiń zwiń