Dyniowe pyszności na Targu Śniadaniowym

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 11:21
Targ Śniadaniowy to impreza, organizowana na warszawskim Żoliborzu. Od kwietnia 2013 co tydzień można podczas tam kosztować różnych przysmaków, albo na przykład brać udział w kulinarnych warsztatach.
Audio
  • Krzysztof Cybruch zaprasza na warszawski Targ śniadaniowy (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Maria Budzyńska i Artur Strybuć polecają dyniowe przysmaki (Czwórka/Poranek OnLine)
Maria Budzyńska i Artur Strybuć wraz z Justyną Dżbik w Czwórce
Maria Budzyńska i Artur Strybuć wraz z Justyną Dżbik w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Tym razem jednym z motywów przewodnich imprezy będzie Haloween, a najmłodsi jej uczestnicy będą mogli malować… manekiny. - Będzie też np. warsztat "czytanie na śniadanie", podczas którego wizualizujemy sobie książkę i czytamy ją dzieciakom - mówi Krzysztof Cybruch, pomysłodawca imprezy. - Do tego oczywiście "warsztat dyniowy", czyli mnóstwo dodatków z tego warzywa.

Jednym z wystawców podczas najbliższej imprezy będzie Fabryka Słodkości, prowadzona przez Marię Budzyńską i Artura Strybucia. Firma zaprezentuje m.in. dyniowe bezy. – Z bezami jest tak, że najważniejsze jest, by pokryć spód – tłumaczą goście "Poranka OnLine". – A to, co włożymy do środka, jako farsz, zależy tylko od nas. Akurat teraz modna jest dynia. Do tego dochodzą przyprawy, które aromatyzują cały wypiek i poprawiają jego smak.

Ale z dyni można robić nie tylko bezy. Znakomite są także np. dyniowe tarty. – Przede wszystkim musi być dobra, słodka dynia - mówią goście Czwórki. - Trzeba ją udusić, odcedzić, doprawić, dodać trochę jajek i upiec.

(kd)

Czytaj także

Pasta kanapkowa - na dobry początek dnia!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 07:45
Przez całe wakacje nasz ekspert kulinarny Błażej Prośniewski testuje Wasze przepisy. Tym razem sprawdził jak po mistrzowsku przyrządzić pastę kanapkową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hummus najlepszym sposobem na rozpoczęcie wizyty w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 16:30
Ostatnio robi furorę, nie tylko wśród wegetarian i wegan. Hummus podobno pochodzi z Libanu, ale jest także popularną potrawą w kuchniach: arabskiej, kaukaskiej i żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie śniadanie na miarę naszych potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 07:30
Śniadanie to podstawa udanego dnia. Jak przyrządzić je na miarę naszych potrzeb?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Targu Śniadaniowym jedzenie jest podstawą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 10:46
- Na Targu Śniadaniowym można znaleźć wszystko - od świeżego mięsa, przez ręcznie przygotowywane sery, pieczywo, przetwory - mówi Krzysztof Cybruch, współorganizator imprezy. - Przede wszystkim jednak serwujemy śniadania, także na ciepło.
rozwiń zwiń