Dbasz o linię? Czytaj etykiety!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 13:40
Etykieta to pierwsza wskazówka, którą powinniśmy kierować się przy wyborze produktu. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy jak je czytać.
Audio
  • Jak czytać etykiety - radzą eksperci (Czwórka/Poranek OnLine)
Umiejętność analizowania informacji na opakowaniu produktu pozwala zadbać o zdrowie
Umiejętność analizowania informacji na opakowaniu produktu pozwala zadbać o zdrowie!Foto: Glow Images/East News

- Według prawa na opakowaniu powinniśmy znaleźć najważniejsze dla konsumentów informacje, czyli skład produktu oraz datę przydatności do spożycia - tłumaczy Andrzej Gartner, Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - Coraz częściej też producenci podają do wiadomości te dane, które są istotne dla osób dbających o linię, czyli tabelę wartości odżywczych.

Ale to oczywiście nie wszystko. - Kolejną, coraz bardziej popularną sygnaturą, jest symbol GDA - mówi ekspert. - To wskazane dzienne spożycie, czyli informacja, która pozwala się zorientować jak porcja danego produktu wpływa na naszą dietę.

Własne oznaczenia mają też produkty ekologiczne. Warto jednak pamiętać, że symbole "eko" i "bio" muszą pojawiać się wraz z numerem identyfikacji jednostki certyfikującej, która nadzoruje producenta. W innym przypadku jest to niezgodne z prawem.

Na szczęście z badań wynika, że Polacy coraz lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem symboli na opakowaniach i etykietach, co sprawia, że jako naród stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami.

- Dbające o linię osoby w pierwszej kolejności powinny zwracać uwagę na wartość kaloryczną oraz na to, z czego te kalorie w danym produkcie pochodzą - wyjaśnia dr Agnieszka Jarosz z Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia. - To pozwoli zachować szczupłą sylwetkę i zadbać o dobre samopoczucie.

kul

Czytaj także

Przeterminowana żywność nadaje się do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 06:30
Masz w szafce przeterminowany makaron albo kawę, której minęła data ważności? Teraz to żaden problem, bo zdaniem Belgijskiej Agencji Żywności przeterminowane jedzenie jak najbardziej nadaje się do spożycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carving - bo człowiek je oczami...

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:00
Żyjemy w czasach, w których równie ważny co smak jest także wygląd potraw. Nic więc dziwnego, że szefowie kuchni i restauratorzy prześcigają się w pomysłach, które mają oczarować klientów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targ Śniadaniowy promuje ideę "slow food"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 12:00
- Targ jest miejscem spotkań lokalnych mieszkańców oraz okazją, żeby zjeść wspólne śniadanie. Coś, co jest normą w innych częściach Europy przenieśliśmy na nasz grunt - mówi Bianca Torossian, organizatorka Targu Śniadaniowego na Żoliborzu.
rozwiń zwiń