Drugie życie kopalń - o węglu inaczej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 10:09
Karolina Baca-Pogorzelska i Tomasz Jodłowski odwiedzili 22 polskie kopalnie, te działające i te nieczynne od wielu lat. Celem książki "Drugie życie kopalń" jest pokazanie, że górnictwo węgla kamiennego może być postrzegane na wiele sposobów.
Audio
  • Karolina Baca-Pogorzelska opowiada o "Drugim życiu kopalń" (Czwórka/Poranek OnLine)
Karolina Baca-Pogorzelska i Justyna Dżbik
Karolina Baca-Pogorzelska i Justyna DżbikFoto: Wojciech Kusiński

Karolina Baca-Pogorzelska pochodzi z Jaworzna, od roku jest inżynierem górniczym III stopnia, oficjalnie może nosić górniczy mundur i świętować Barbórkę. Pradziadek i dziadek gościa Czwórki byli górnikami, ona wraca do rodzinnej tradycji, choć stało się to przez przypadek.
- W mojej pracy zawodowej, dziennikarskiej, dostałam propozycję zajęcia się tematem górnictwa węglowego w Polsce. To było dla mnie duże zaskoczenie - mówi Karolina Baca-Pogorzelska. - Jednak później bardzo "wkręciłam się" w górnictwo.

Gość Justyny Dżbik przyznaje, że nie umie pisać o czymś czego nie zna. Dlatego Karolina zaczęła jeździć do kopalń, na targi górnicze i tak rozpoczęła swoją "węglową" przygodę.

- Jeśli ktoś pasjonuje się tym, co w górze, wybiera latanie, a można się pasjonować tym, co w dole - opowiada.  - Wraz z moją koleżanką z Radia Katowice, Moniką Krasińską byłyśmy pierwszymi kobietami, które zjechały na najgłębszy poziom w Polsce, 1290 metrów w kopalni Budryk.

Autorka "Drugiego życia kopalń" zaznacza, że górnictwo jest częścią naszej historii. Mimo że dziś Śląsk wielu kojarzy się smutno i szaro, to jest to jeden z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce. Ma świetną sieć komunikacyjną, dobre drogi, rozwija się baza hotelowa, kwitnie działalność kulturalna i biznesowa, wciąż działa wiele kopalń. Karolina Baca-Pogorzelska zaznacza, że drugie życie kopalń w Polsce jest bardzo różne. Większość z nich czasy swojej świetności ma już za sobą, część została zamknięta a w ich zabudowaniach otwierane są pola golfowe czy supermarkety.

Karolina Baca-Pogorzelska jest autorką tekstów do książki "Drugie życie kopalń", przepiękne zdjęcia wykonał Tomasz Jodłowski. Autorzy w tym zespole planują już kolejne publikacje, tym razem o kobietach w górnictwie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka GOSPODARKA

Czytaj także

Zamiast samochodów złodzieje kradną... części do nich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:00
Zamiast samochodów złodzieje coraz częściej kradną wyłącznie części. Tych bowiem dużo łatwiej jest się potem pozbyć. Ostatnio rośnie popyt na katalizatory, których wymontowanie jest stosunkowo proste i trwa zaledwie kilkanaście minut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze: pomost między tradycją i współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze obchodzi w tym roku 65-lecie działalności. Choć niektórzy uważają go za relikt przeszłości, formacja trzyma się doskonale i jest w świetnej formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto pomagać, ale trzeba to robić mądrze

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 17:05
Magdalena Chodownik jeździ po całym świecie od niemal 10 lat. Stara się pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Bierze udział w akcjach humanitarnych i organizuje swoje kampanie. - Zamiast dawać głodującym miskę ryżu, trzeba nauczyć ich samodzielności - mówi w studiu gość "Konturówki".
rozwiń zwiń