Mo Yan - dowcipny obserwator Chin

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 13:25
- Popularność Mo Yana wynika z kontrowersyjności jego książek, ponieważ porusza on wiele tematów tabu i prezentuje niestandardowe podejście do Chin – uważa Viloletta Wiśniewska, z wydawnictwa WAB.
Audio

Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla chińskiemu pisarzowi, nie zaskoczyło krytyków. Mo Yan to autor bardzo dobrzez znany w Chinach i od lat doceniany przez znawców azjatyckiej litertury. Grzegorz Jankowicz z Tygodnika Powszechnego mówi, że prozaik znany jest ze świetnego poczucia humoru łączonego jednocześnie z czarnowidztwem. – To kapitalny ironista, który doskonale radzi sobie w gatunkach satyrycznych – podkreśla.

Dowcip i ironia to cechy, które od lat umożliwiają Mo Yanowi funkcjonowanie w warunkach chińskiej cenzury politycznej. Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie, który miał okazję rozmawiać z noblistą, opowiadał, że trudno jest go sprowokować do pogawędki na tematy kontrowersyjne: - On należy do pisarzy, którzy nie chcą być pokorni wobec władzy, ale też nie może iść zupełnie pod prąd, bo nie mógł by być wydawany w Chinach. Jemu udaje się ten złoty środek zachować – opowiadał.

W Polsce do tej pory ukazały się dwie powieści Mo Yana: "Obfite piersi, pełne biodra" oraz "Kraina Wódki". – Ta ostatnia opowiada o fikcyjnej prowincji chińskiej, do której wyrusza prywatny detektyw, żeby zbadać pojawiające się tam przypadki kanibalizmu – streszczał Jankowicz.

Więcej na temat Mo Yana i jego twórczości dowiesz się słuchając nagrani audycji.

Czytaj także

Bardzo trudny Nobel

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:05
Mo Yan, tegoroczny literacki noblista, będzie miał niełatwe zadanie: dotychczas uciekał od polityki, nagroda może jednak sprawić, że teraz to mu się nie uda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mo Yan to szalenie skromny i zamknięty w sobie człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:44
Dwa lata temu korespondent Polskiego Radia w Pekinie przeprowadził wywiad z tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Ciężko go było sprowokować do rozmowy – przyznaje Tomasz Sajewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy Nobel tolerowany przez władze Chin

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 19:30
Komitet noblowski ogłosił, że tegoroczna nagrodę w dziedzinie literatury odbierze chiński pisarz Mo Yan. To pierwszy Nobel dla Chińczyka mieszkającego w Chinach, a nie za granicą.
rozwiń zwiń