X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Raz na górze, raz na dole". Czwórka w kopalni Guido

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 13:51
W kolejnej odsłonie wakacyjnej akcji "Raz na górze, raz na dole" spotkaliśmy się z wami w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Działo się!
Audio
  • Czwórka w kopalni Guido. Rozmowa z Andrzejem Mitkiem z działu promocji o historii kopalni zabrzańskiej plaży (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 170 m (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Wyposażenie górnika - dlaczego nie mogą oni wnosić pod ziemię sprzętu? (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 320 m (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido - wizyta w tajemniczej strefie K8: koncerty, spektakle teatralne, podziemne kino i disco-szychty (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Odwiedzamy plażę i pytamy, czemu Zabrze żąda dostępu do morza (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Z wizytą w sztolni (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Na szlaku Zabytków Techniki (Czwórka/W cztery oczy)
  • Czwórka w kopalni Guido. Co jeszcze czeka turystów, odwiedzających to miejsce? (Czwórka/W cztery oczy)
Ekipa Czwórki w kopalni Guido
Ekipa Czwórki w kopalni GuidoFoto: Czwórka

Pod przewodnictwem Patryka Kuniszewicza słuchacze ruszają w Polskę, aby poznać jej różnorodność. Wyże i niże atmosferyczne nie są żadną przeszkodą - na pogodowe dołki Czwórka spogląda z góry: latarni morskiej, platformy widokowej i z okien twierdzy, a na skoki ciśnienia chowa się pod ziemię w bunkrach, sztolniach i trasach podziemnych. Tym razem pojawiliśmy się w zabrzańskiej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido.

Dzięki tej wizycie poznaliśmy tajniki górniczego życia, zajrzeliśmy do tajemniczej strefy K8 i sprawdziliśmy, dlaczego Zabrze żąda dostępu do morza, a także, co dzieje się na przykopalnianej plaży. - Tu, w samym sercu Śląska, znajduje się 700 ton piasku! Do tego palny, leżaki, hawajski bar i boisko do siatkówki! - mówiadał Andrzej Mitek z działu promocji Guido.

Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Dzisiejszy skansen tworzą m.in. podziemne korytarze na poziomach 170 i 320 metrów. Zwiedzając je poznajemy metody wydobycia węgla i pracę górników  z przełomu XIX i XX wieku.  - Na poziomie 170 m zobaczyć można różne pamiątki związane z historią górnictwa i zwiedzić m.in. tamtejsze stajnie. Zaś 320 m. pod powierzchnią ziemi znajdują się współczesne maszyny, potężne kombajny i komory z różnymi atrakcjami - opowiada Mitek.

W ramach akcji "Raz na górze, raz na dole" byliśmy już w Międzyrzeckim Regionie Umocnionym, gdzie zwiedzaliśmy między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata.

Dowiedz się więcej: "Raz na górze, raz na dole" - nowy cykl Czwórki! <<<

Czwórka emituje audycje z miejscowości położonych na północy i południu Polski w lipcu, sierpniu i wrześniu. W kolejnych tygodniach pojawimy Latarni Morskiej w Ustce (15.08), Biebrzańskim Parku Narodowym (22.08), Krzemionkach Opatowskich (05.09) i Twierdzy Wisłoujście (19.09).

Zapraszamy na specjalne, piątkowe wydania audycji "W cztery oczy" w godz. 9.00-11.00.

(kd/czwórka)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Zabrze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak bezpiecznie wrócić z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 15:16
24 lipca obchodzimy Święto Policji, ustanowione przez Sejm w 1995 roku. W audycji "W cztery oczy" porozmawiamy więc o bezpieczeństwie, nie tylko na ulicach polskich miast, ale także podczas wakacyjnych wojaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Jackowska: od zawsze podróżowałam samotnie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 18:00
Motocyklistka Anna Jackowska jest zdania, że samotne podróże to dobry sposób, by poznać samego siebie, walczyć z własnymi ograniczeniami i słabościami. O swoich wyprawach napisała książki "Kobieta na motocyklu" i "Samotnie przez Bałkany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
Co trzeci Polak chce wyjechać na wakacje, a połowa z nas na urlopie spędzi od 8 do 14 dni. Takie są najnowsze statystyki dotyczące letniego wypoczynku. A co z naszymi letnimi przyzwyczajeniami i zachowaniami? Czy Polak na wakacjach nadal sieje postrach i zniszczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
rozwiń zwiń