X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Raz na górze, raz na dole". Czwórka odwiedziła Twierdzę Wisłoujście

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 11:00
"Raz na górze, raz na dole" to letni cykl Czwórki. Nasza ekipa przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by pokazać wam, że nasz kraj ma do zaoferowania wiele atrakcji. Tym razem wybraliśmy się do Twierdzy Wisłoujście, by odkryć przed wami to wyjątkowe miejsce.
Audio
 • Historia Twierdzy Wisłoujście - rozmowa z Katarzyną Krawczyk (Czwórka/W cztery oczy)
 • Patryk Kuniszewicz na trasie wodnej Śródmieście - Westerplatte. Rozmowa ze Stanisławem Sikorą, przewodnik turystyczny PTTK (Czwórka/W cztery oczy)
 • Przemek, turysta i słuchacz Czwórki poleca wizytę w Twierdzy Wisłoujście. O tej budowli opowiadają również przewodnicy (Czwórka/W Cztery oczy)
 • Szlak kulinarny Trójmiasta - materiał Karola Pawłowickiego (Czwórka/W cztery oczy)
 • Janusz Dargacz, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska o tradycjach i zwyczajach na terenach Wsi Wisłoujście - tamtejszych (Czwórka/W cztery oczy)
 • Dziennikarze, wraz z ekspertem, czyszczą i obsługują armatę! (czwórka/W cztery oczy)
 • Filip Popek, przewodnik po Twierdzy Wisłoujście wraz z Kasią Węsierską wchodzą na wieżę (Czwórka/W cztery oczy)
 • Patryk Kuniszewicz zwiedza latarnię morską w Nowym Porcie (Czwórka/W cztery oczy)
 • Rozmowa z Stanisławem Sikorą, prezesem PTTK w Gdańsku, o trasach turystycznych dla pieszych i rowerzystów (Czwórka/W cztery oczy)
 • Rozmowa z Ewą, która poleca zwiedzanie twierdzy mieszkańcom całej Polski, a także wizyta w Centrum Hevelianum, ośrodku naukowym (Czwórka/W cztery oczy)
 • Katarzyna Krawczyk o atrakcjach turystycznych, które w tym roku jeszcze odbywać się będą w Twierdzy Wisłoujście (Czwórka/W cztery oczy)
Twierdza Wisłoujście została zdobyta. Tym razem przez Czwórkę
Twierdza Wisłoujście została zdobyta. Tym razem przez CzwórkęFoto: Czwórka

Twierdza Wisłoujście to malownicze miejsce w Gdańsku, nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki. W miejscu, gdzie dziś znajduje się potężny gmach już w XIV w., w czasach krzyżackich, znajdowała się drewniana wartownia.

Tam właśnie wybrali się dziennikarze Czwórki w piątkowe przedpołudnie. Weszliśmy do środka budowli, z wieży podziwialiśmy widok na miasto, rozmawialiśmy także ludźmi, którzy o tym miejscu wiedzą właściwie wszystko. - Twierdza Wisłoujście służyła niegdyś przede wszystkim celom militarnym. Chroniła port gdański przed wejściem obcych statków. Regulowano stamtąd także ruch jednostek pływających na rzece i w jej ujściu do morza - opowiada Katarzyna Krawczyk kierownik oddziału Twierdzy Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W twierdzy i wokół niej toczyło się jednak także zwykłe, barwne, codzienne życie. - Zarówno w czasie wojny, jak i pokoju - przekonuje Krawczyk. - Żołnierze przebywali tutaj wraz z całymi rodzinami.

Czytaj także: Czwórka w zabytkowej Kopalni Guido <<<

Jednym z najbardziej zabytkowych elementów Twierdzy Wisłoujście jest wieża, wybudowana w 1482 roku. - Znajduje się ona w samym centrum fortu. Gdy utraciła już funkcje militarne, pełniła funkcje mieszkalne - opowiada Krawczyk.

Czytaj także: Czwórka zawitała do Krzemionek Opatowskich! <<<

Twierdza Wisłoujście jest nie tylko bezcennym zabytkiem architektury fortyfikacyjnej, ale również jednym z kilku największych w województwie pomorskim zimowisk nietoperzy. Mieszka tam kilkaset osobników tych chronionych zwierząt.

By dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu posłuchaj nagrań rozmów z gośćmi plenerowego studia Czwórki. Na kolejne wydania audycji "W cztery oczy" zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 11:00.

(kd, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże wakacje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
Co trzeci Polak chce wyjechać na wakacje, a połowa z nas na urlopie spędzi od 8 do 14 dni. Takie są najnowsze statystyki dotyczące letniego wypoczynku. A co z naszymi letnimi przyzwyczajeniami i zachowaniami? Czy Polak na wakacjach nadal sieje postrach i zniszczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnia stolica Polski - Czwórka bawi się w Ustce!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
"Raz na górze, raz na dole" to wakacyjna akcja, w której udowadniamy, że Polska jest piękna od morza do Tatr. Tym razem odwiedziliśmy Ustkę i bawiliśmy się w nadmorskim klimacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczadzkie kolory jesieni - takich miejsc nie znacie...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 10:00
Niezwykłe, barwne doliny i ciągnące się po sam horyzont szczyty Połonin. Ale też wodospady, żubry i "Park Gwiezdnego Nieba". Potrzebujesz naładować akumulatory przed zimą? Ruszaj w góry.
rozwiń zwiń